Merkinantokaapeli-HF - KLMA-LSZH 4 x 0.8+0.8 Dca PUN. - Kajote
Tuotteelle ei enää tarvita sähkönumeroa, se on poistunut toimittajan valikoimasta tai sillä on uusi sähkönumero.
| Sähkönumero |
02 010 09
Arkistoitu 20.03.2026 |
|---|---|
| Korvaava tuote | 02 010 34 |
| Yleisnimi | Merkinantokaapeli-HF |
| Tuotesarja | - |
| Tekninen nimi | KLMA-LSZH 4 x 0.8+0.8 Dca PUN. |
| Pitkä tuotenimi | KLMA-LSZH 4 x 0.8+0.8 Dca -s2,d2,a2 PUNAINEN PK500 |
| GTIN-koodi | 6410002010060 |
| Toimittajan tuotekoodi | 0201009 |
| Toimittaja | Kajote Oy verified |
| Tuotemerkki | Kajote |
| Tuoteryhmä | 02 Tiedonsiirtokaapelit |
Halogeeniton merkinantokaapeli kiinteään sisäasennukseen merkinanto-, valvonta- ja turvajärjestelmien kaapelointiin, joiden nimellisjännite on enintään 75V. Kaapelin alin sallittu lämpötila asennettaessa –5°C. Valmistettu SFS 2755:2020 standardin mukaisesti. FI-sertifioitu kotimaassa valmistettu tuote.
...
| ETIM-luokka | Tietoliikennekaapeli (EC003249) |
|---|---|
| Johtimen pinta | paljas (EV000899) |
| Johtimen halkaisija (mm) | 0,82 |
| Johtimen nimellispoikkipinta-ala (mm²) | 0,5 |
| Johdinluokka | luokka 1 = yksilankainen (EV004199) |
| Kerrattujen elementtien lukumäärä | 1 |
| Parikertaus | nelikierre (EV004184) |
| Johdineriste | polyolefiini (EV001108) |
| Johdintunniste | väri (EV000207) |
| Parisuojaus | ei ole (EV000494) |
| Kertauksen tyyppi | kerrokset (EV006297) |
| Yhteinen suoja | folio (EV003606) |
| Pitkittäinen vedenesto | Ei |
| Poikittainen vedenesto | Ei |
| Suojavaippa | ei ole (EV000494) |
| Ulkovaipan materiaali | polyolefiini (EV001108) |
| Ulkovaipan väri | punainen (EV000233) |
| Palokäyttäytyminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | Dca (EV013520) |
| Savunmuodostuminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | s2 (EV023917) |
| Palavien pisaroiden muodostuminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | d2 (EV023921) |
| Happamuus standardin EN 13501-6 mukaisesti | a2 (EV013525) |
| Halogeeniton ( IEC 60754-2 mukaisesti) | Kyllä |
| Alhainen savunmuodostus EN IEC 61034-2 mukaisesti | Kyllä |
| Öljynkestävä EN IEC 60811-404 mukaisesti | Ei |
| Kaapelin ulkohalkaisija (noin) (mm) | 5,6 |
| Sallittu käyttölämpötila-alue asennettaessa/käsiteltäessä (°C) | -5 - 70 |
| Käyttölämpötila kiinteä (°C) | -15 - 70 |
| Kategoria | ei ole (EV000494) |
| Maakaapeli | Ei |
| Johtimen eristyksen spesifikaatio | PE (EV000157) |
| Ulkovaipan materiaalin spesifikaatio | PE (EV000157) |
| Pienin sallittu taivutussäde kiinteissä asennuksissa (mm) | 70 |
| Johdinmateriaali | kupari (EV000138) |
| AWG | muu (EV000154) |
| Johtimen merkintä HD 308 S2 mukaisesti | Ei |
| Armeeraus/vahvistus | ei ole (EV000494) |
| Armeerauksen/vahvistuksen materiaali | muu (EV000154) |
| Kaapelin muoto | pyöreä (EV000167) |
| Sertifioitu laivakäyttöön | Ei |
| Soveltuu puhelinkaapeliksi | Ei |
| Soveltuu datakaapeliksi | Ei |
| Soveltuu signaalikaapeliksi | Kyllä |
| Maanalainen asennustapa | asennusputkeen (EV017633) |
| Paino (kg/km) | 47 |
| Kaapelityyppi | muu (EV000154) |
| Maadoituslanka | Kyllä |
| Kaapelin leveys (noin) (mm) | 5,6 |
| Kaapelin korkeus (noin) (mm) | 5,6 |
| Nimellisjännite U (V) | 75 |
| Jyrsijäsuojattu | Ei |
| Palamista hidastava IEC 60332-1-2 | Kyllä |
| Paloa hidastava IEC 60332-3-21 (Cat A F/R) mukaisesti | Ei |
| Paloa hidastava IEC 60332-3-21 (Cat A) mukaisesti | Ei |
| Paloa hidastava IEC 60332-3-23 (Cat B) mukaisesti | Ei |
| Paloa hidastava IEC 60332-3-24 (Cat C) mukaisesti | Ei |
| Paloa hidastava IEC 60332-3-25 (Cat D) mukaisesti | Ei |
| Halogeeniton IEC 60754-1 mukaisesti | Kyllä |
| Halogeeniton IEC 60754-3 mukaisesti | Kyllä |
| Vaippakerrosten määrä | 1 |
| Soveltuu käytettäväksi hälytyskaapelina | Kyllä |
| Repäisynauha | Kyllä |
| Armeeraus | Ei Poistettu |
| Halogeeniton ( EN 60754-1/-2 mukaisesti) | Kyllä Poistettu |
| Palonkestävyys | IEC/EN 60332-1-2 mukainen (EV009948) Poistettu |
| Alhainen savunmuodostus (EN 61034-2) | Kyllä Poistettu |
| Öljynkestävä (IEC 60811-404 mukaisesti) | Ei Poistettu |
| Eristyksen palonkestävyys (IEC 60331) | Ei Poistettu |
| Järjestelmän paloluokka | ei ole (EV000494) Poistettu |
| UV:n kestävä | Kyllä Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 26121507 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S6103 , T1105 , T1202 , T1305 , T1404 , T1502 , T1603 , T1704 |
| RYTJ-koodi | T-SAH-02-02-003 - Ohjaus- ja instrumentointikaapeli |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6410002010060 |
| Toimittajan tuotekoodi | 0201009 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Tietoliikennekaapeli (EC003249) |
| Pituus (syvyys) | 1 000 mm |
|---|---|
| Korkeus | 6 mm |
| Leveys | 6 mm |
| Paino | 0,047 kg |
| Tilavuus | 0,036 l |
| Käyttöyksikkö | MTR |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | MTR |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 500 | - | 1 000 mm | 6 mm | 6 mm | 0,047 kg | 0,036 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 500 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 000 mm |
| Korkeus | 6 mm |
| Leveys | 6 mm |
| Paino | 0,047 kg |
| Tilavuus | 0,036 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | FI |
| Tullinimike | 85444993 |
| Julkaisupäivämäärä | 17.10.2022 |
| Muutospäivä | 21.03.2026 |
| Arkistointipäivä | 20.03.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | KLMA_LSZH_KAJOTE_FIN |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Signal cable HF | KLMA-LSZH 4 x 0.8+0.8 Dca RED |
| Svenska | Signalkabel-HF | KLMA-LSZH 4 x 0.8+0.8 Dca RÖD |


