Putkijohto-HF Aalto - 20HF/EXQ-HF 3G2.5S Dca 100 - Wirell
| Sähkönumero | 04 088 25 |
|---|---|
| Korvaa arkistoidun tuotteen | 04 088 40 |
| Yleisnimi | Putkijohto-HF |
| Tuotesarja | Aalto |
| Tekninen nimi | 20HF/EXQ-HF 3G2.5S Dca 100 |
| Pitkä tuotenimi | Wirell Putkijohto Aalto - 20HF-A XMJ-HF (EXQ) 3G2.5S 300/500V Dca R100 |
| GTIN-koodi | 6410004088258 |
| Toimittajan tuotekoodi | 20HF-A EXQ-HF 3G2.5S 500V Dca R100 |
| Toimittaja | Wirell Oy |
| Tuotemerkki | Wirell |
| Tuoteryhmä | 04 Asennusjohdot |
(AI-A3) GWP 5,49= Valmistajan ilmoittama putkelle + ja kaapelin valmistajan ilmoittama https://www.sahkonumerot.fi/0403360
3442 luokan (750N) betonivaluun hyväksytty halogeenivapaa 20 mm putkijohto, valmistettu PP-muovista, taipuisa, itsestään palautuva ja liekkiä ylläpitämätön LSF0H luokiteltu sähköasennusputki. Putken väritys on harmaa RAL 7045 Putkessa on sisällä valmiiksi asennettu halogeenivapaa XLPE eristeinen MMJ tyyppinen 3G2.5S XMJ-HF (EXQ) 300/500V Dca kaapeli, kaapelissa on UV-suojatut eriste- sekä vaippamateriaalit vähäisessä määrin . Putkessa on myös juokseva metrimerkintä.
Tuote on listattu Pohjoismaisen Ympäristömerkinnän rakennustuotetietokantaan ja sitä voidaan käyttää Joutsenmerkityissä kohteissa,
Putki täyttää standardit: • IEC/EN 61386–22:2021+A11 • IEC/EN 61386–1:2008+A1 • IEC 61034-2 • EN 60754-2 ympäristöystävällinen LSF0H oikeasti halogeeniton Halogeeniton Halogeenivapaa Putkijohto Asennusputki Sähköasennusputki Halogen Free Flexrör pre-wired SVAN
3442 luokan (750N) betonivaluun hyväksytty halogeenivapaa 20 mm putkijohto, valmistettu PP-muovista, taipuisa, itsestään palautuva ja liekkiä ylläpitämätön LSF0H luokiteltu sähköasennusputki. Putken väritys on harmaa RAL 7045 Putkessa on sisällä valmiiksi asennettu halogeenivapaa XLPE eristeinen MMJ tyyppinen 3G2.5S XMJ-HF (EXQ) 300/500V Dca kaapeli, kaapelissa on UV-suojatut eriste- sekä vaippamateriaalit vähäisessä määrin . Putkessa on myös juokseva metrimerkintä.
Tuote on listattu Pohjoismaisen Ympäristömerkinnän rakennustuotetietokantaan ja sitä voidaan käyttää Joutsenmerkityissä kohteissa,
Putki täyttää standardit: • IEC/EN 61386–22:2021+A11 • IEC/EN 61386–1:2008+A1 • IEC 61034-2 • EN 60754-2 ympäristöystävällinen LSF0H oikeasti halogeeniton Halogeeniton Halogeenivapaa Putkijohto Asennusputki Sähköasennusputki Halogen Free Flexrör pre-wired SVAN
(AI-A3) GWP 5,49= Valmistajan ilmoittama putkelle + ja kaapelin valmistajan ilmoittama https://www.sahkonumerot.fi/0403360
3442 luokan (750N) betonivaluun hyväksytty halogeenivapaa 20 mm putkijohto, valmistettu PP-muovista, taipuisa, itsestään palautuva ja liekkiä ylläpitämätön LSF0H luokiteltu sähköasennusputki. Putken väritys on harmaa RAL 7045 Putkessa on sisällä valmiiksi asennettu halogeenivapaa XLPE eristeinen MMJ tyyppinen 3G2.5S XMJ-HF (EXQ) 300/500V Dca kaapeli,...
3442 luokan (750N) betonivaluun hyväksytty halogeenivapaa 20 mm putkijohto, valmistettu PP-muovista, taipuisa, itsestään palautuva ja liekkiä ylläpitämätön LSF0H luokiteltu sähköasennusputki. Putken väritys on harmaa RAL 7045 Putkessa on sisällä valmiiksi asennettu halogeenivapaa XLPE eristeinen MMJ tyyppinen 3G2.5S XMJ-HF (EXQ) 300/500V Dca kaapeli,...
| ETIM-luokka | Putkijohto (EC002904) |
|---|---|
| Materiaali | polypropeeni (EV001608) |
| Halogeeniton | Kyllä |
| FR (fire retandant) -versio | Kyllä |
| Taipuisuus | taipuisa, itsestään palautuva (EV004436) |
| Soveltuu puurakenteeseen | Kyllä |
| Soveltuu onttoon seinään | Kyllä |
| Soveltuu betonirakenteeseen | Kyllä |
| Soveltuu valuasennukseen | Kyllä |
| Maakaapeli | Ei |
| Sisähalkaisija (mm) | 14,5 |
| Ulkohalkaisija (mm) | 20 |
| Käyttölämpötila-alue (°C) | -15 - 70 |
| Erittäin liukas sisäpinta | Kyllä |
| Väri | harmaa (EV000270) |
| Yksijohdinkaapelien lukumäärä | 3 |
| Vetolanka | Ei |
| Voimakaapelien lukumäärä | 1 |
| Johtimen nimellispoikkipinta-ala (mm²) | 2,5 |
| Palokäyttäytyminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | Dca (EV013520) |
| Savunmuodostuminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | s2 (EV023917) |
| Palavien pisaroiden muodostuminen standardin EN 13501-6 mukaisesti | d2 (EV023921) |
| Happamuus standardin EN 13501-6 mukaisesti | a1 (EV013524) |
| Suojajohdin | Kyllä |
| Uppoasennus | Kyllä |
| Mitta-asteikko | Kyllä |
| Materiaalin laatu | polypropeeni (EV001608) |
| Puristuslujuusluokka standardin EN 61386-1 mukaan | keskiluja (luokka 3, 750 N) (EV024276) |
| Iskunkestävyysluokka standardin EN 61386-1 mukaan | luja (luokka 4 / 6 J) (EV004419) |
| Pienin taivutussäde (°) | 100 |
| Uppoasennus | Kyllä Poistettu |
| Suojajohdin | Kyllä Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 26121500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | - |
| RYTJ-koodi | T-SAH-02-02-999 - MUU - Kaapelit |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | 0408825 |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6410004088258 |
| Toimittajan tuotekoodi | 20HF-A EXQ-HF 3G2.5S 500V Dca R100 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Putkijohto (EC002904) |
| Pituus (syvyys) | 1 000 mm |
|---|---|
| Korkeus | 20 mm |
| Leveys | 20 mm |
| Paino | 0,225 kg |
| Tilavuus | 0,400 l |
| Käyttöyksikkö | MTR |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | MTR |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | NRL | 1 000 | - | 1 000 mm | 20 mm | 20 mm | 0,225 kg | 0,400 l |
| Pakkauskoko 1 | NPL | 100 | 6410004088258 | 500 mm | 240 mm | 500 mm | 22,500 kg | 60,000 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | PX-MUU | 1 600 | - | 1 200 mm | 1 150 mm | 95 mm | 380,000 kg | 131,100 l |
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | NRL |
|---|---|
| Koko | 1 000 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 000 mm |
| Korkeus | 20 mm |
| Leveys | 20 mm |
| Paino | 0,225 kg |
| Tilavuus | 0,400 l |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | NPL |
|---|---|
| Koko | 100 |
| GTIN-koodi | 6410004088258 |
| Pituus (syvyys) | 500 mm |
| Korkeus | 240 mm |
| Leveys | 500 mm |
| Paino | 22,500 kg |
| Tilavuus | 60,000 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | PX-MUU |
|---|---|
| Koko | 1 600 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 200 mm |
| Korkeus | 1 150 mm |
| Leveys | 95 mm |
| Paino | 380,000 kg |
| Tilavuus | 131,100 l |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kg |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | 5.49 |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | 1.0E-10 |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | 2.62 |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | -3.03 |
| GWP-luvun laskentastandardi | EN15804:2012+A2:2019 |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | HUB-3362 |
| Ympäristöselosteen tyyppi | EPD |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | 22.05.2025 |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Kyllä |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 24 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | Kyllä |
| Alkuperämaa | FI |
| Tullinimike | 85444995 |
| Julkaisupäivämäärä | 28.09.2016 |
| Muutospäivä | 10.01.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | Kyllä |
| RoHS-direktiivin mukainen | Kyllä |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | 2018010 |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | prewired cable | 20HF/EXQ-HF 3G2.5S Dca 100 |
| Svenska | Fördragen Kabel | 20HF/EXQ-HF 3G2.5S Dca 100 |





