Valonsäädin IMPRESSIVO® - 2-100 VA RL UPO - ABB Smart Buildings
| Sähkönumero | 26 193 45 |
|---|---|
| Korvaa arkistoidun tuotteen | 26 193 93 |
| Yleisnimi | Valonsäädin |
| Tuotesarja | IMPRESSIVO® |
| Tekninen nimi | 2-100 VA RL UPO |
| Pitkä tuotenimi | LED-säädin |
| GTIN-koodi | 4011395212684 |
| Toimittajan tuotekoodi | 6523 U-102-500 |
| Toimittaja | ABB Oy verified |
| Tuotemerkki | ABB Smart Buildings |
| Tuoteryhmä | 26 Kellokytkimet, termostaatit ja valaistuksenohjaus |
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita RL tai RC toimintaperiaate._x000D_
Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED, 10-250 W muut kuormat._x000D_
Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö._x000D_
Elektronisilla muuntajilla huomioitava n. 5% tehohäviö. _x000D_
Lineaarinen ja hiljainen säätö on mahdollista MOSFET-transistorin ansiosta. _x000D_
_x000D_
Sallitut kuormat:_x000D_
Säädettävä Retrofit (E27, E14, GU10) LEDi, 230 V_x000D_
Halogeenilamput, 230 V_x000D_
Säädettävä Retrofit (GU5.3) LEDi, 12 V (muuntaja L, LC)_x000D_
Halogeenilamput 12 V (muuntaja L, LC)_x000D_
Säädettävät energiansäästölamput_x000D_
Hehkulamput 230 V_x000D_
Sekakuormien käyttö on sallittu._x000D_
_x000D_
Elektroninen oikosulku- ja ylikuormitussuoja_x000D_
Säätimen peruskirkkautta voi muuttaa kojeen oikean yläkulman potentiometriä säätämällä (min -säätö)._x000D_
Käyttö vaihtokytkennässä on mahdollista asennusohjeen mukaisesti._x000D_
_x000D_
Säätimen painikkeen alla olevan hohtolampun käyttö saattaa aiheuttaa ei-toivottuja ilmiöitä.
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita RL tai RC toimintaperiaate._x000D_
Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED, 10-250 W muut kuormat._x000D_
Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö._x000D_
Elektronisilla muuntajilla huomioitava n. 5% tehohäviö. _x000D_
Lineaarinen ja hiljainen säätö on mahdollista MOSFET-transistorin ansiosta. _x000D_
_x000D_
Sallitut kuormat:_x000D_
Säädettävä Retrofit (E27, E14, GU10) LEDi, ...
| ETIM-luokka | Valonsäädin (EC000025) |
|---|---|
| Kokoonpano | peruselementti (EV000078) |
| Käyttötapa | väännin/painike (EV000251) |
| Kuorman tyyppi | yleiskäyttöinen ja saneeraus LED (EV011953) |
| Asennustapa | uppoasennus (EV000383) |
| Materiaali | muovi (EV000139) |
| Materiaalin laatu | kestomuovi (EV000403) |
| Halogeeniton | Ei |
| Pinnan suojaus | käsittelemätön (EV006034) |
| Pintamateriaali | matta (EV000146) |
| Sopii kotelointiluokalle (IP) | IP20 (EV006405) |
| Nimellisjännitealue (V) | 230 |
| Laitteen leveys (mm) | 71 |
| Laitteen korkeus (mm) | 71 |
| Laitteen syvyys (mm) | 54 |
| Minimisyvyys (sisäänrakennettu laitekotelo) (mm) | 32 |
| Iskunkestävyysluokka | IK00 (EV011423) |
| Max. kytkentäteho LED (W) | 250 |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Nimellisjännite (V) | 230 Poistettu |
| Nimellinen teho (VA) | 2 - 250 Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121502 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2511 , S2521 , S2531 , S2541 , S2551 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 4011395212684 |
| Toimittajan tuotekoodi | 6523 U-102-500 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | 2CKA006512A0335 |
| ETIM-luokka | Valonsäädin (EC000025) |
| Pituus (syvyys) | - |
|---|---|
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 95 mm | 72 mm | 85 mm | 0,120 kg | 0,581 l |
| Pakkauskoko 2 | - | 10 | - | - | - | - | - | - |
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 95 mm |
| Korkeus | 72 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,120 kg |
| Tilavuus | 0,581 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 10 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | DE |
| Tullinimike | 85365080 |
| Julkaisupäivämäärä | 31.05.2012 |
| Muutospäivä | 23.04.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Dimmer (light control) | rotary 2-100VA |
| Svenska | Dimmer | med vridknapp 2-100VA |





