Valonsäädin Jussi - 2-400W/VA UPK VAL - ABB Smart Buildings
Tuotteeseen ei ole liitetty tiedostoja...
Tuotteelle ei enää tarvita sähkönumeroa, se on poistunut toimittajan valikoimasta tai sillä on uusi sähkönumero.
| Sähkönumero |
26 193 75
Arkistoitu 18.02.2025 |
|---|---|
| Korvaa arkistoidun tuotteen | 26 193 44 |
| Korvaava tuote | 26 196 35 |
| Yleisnimi | Valonsäädin |
| Tuotesarja | Jussi |
| Tekninen nimi | 2-400W/VA UPK VAL |
| Pitkä tuotenimi | LED-säädin kiertonuppi |
| GTIN-koodi | 4011395232118 |
| Toimittajan tuotekoodi | 6523URJGL-214-103 |
| Toimittaja | ABB Oy verified |
| Tuotemerkki | ABB Smart Buildings |
| Tuoteryhmä | 26 Kellokytkimet, termostaatit ja valaistuksenohjaus |
LED kiertonuppisäädin, Jussi
Matala Jussi LED-valonsäädin, sisältää kojeen, keskiölevyn ja yksiosaisen peitelevyn.
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita joko RL tai RC toiminta. Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED-kuormille. 10-400 W muille kuormille (kts. asennusohje). Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö.Elektronisilla muuntajilla huomoitava n. 5% tehohäviö.Lineaarinen ja hiljainen säätö on mahdollista MOSFET-transistorin ansiosta.
Sallitut kuormat:Säädettävä Retrofit (E27, E14, GU10) LEDi, 230 V Halogeenilamput, 230 V. Säädettävä Retrofit (GU5.3) LEDi, 12 V (muuntaja L, LC). Halogeenilamput 12 V (muuntaja L, LC). Säädettävät energiansäästölamput. Hehkulamput 230 V. Sekakuormien käyttö on sallittu.
Elektroninen oikosulku- ja ylikuormitussuoja. Säätimen peruskirkkautta voi muuttaa kojeen oikean yläkulman potentiometriä säätämällä (min -säätö).Käyttö vaihtokytkennässä on mahdollista asennusohjeen mukaisesti.
Matala Jussi LED-valonsäädin, sisältää kojeen, keskiölevyn ja yksiosaisen peitelevyn.
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita joko RL tai RC toiminta. Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED-kuormille. 10-400 W muille kuormille (kts. asennusohje). Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö.Elektronisilla muuntajilla huomoitava n. 5% tehohäviö.Lineaarinen ja hiljainen säätö on mahdollista MOSFET-transistorin ansiosta.
Sallitut kuormat:Säädettävä Retrofit (E27, E14, GU10) LEDi, 230 V Halogeenilamput, 230 V. Säädettävä Retrofit (GU5.3) LEDi, 12 V (muuntaja L, LC). Halogeenilamput 12 V (muuntaja L, LC). Säädettävät energiansäästölamput. Hehkulamput 230 V. Sekakuormien käyttö on sallittu.
Elektroninen oikosulku- ja ylikuormitussuoja. Säätimen peruskirkkautta voi muuttaa kojeen oikean yläkulman potentiometriä säätämällä (min -säätö).Käyttö vaihtokytkennässä on mahdollista asennusohjeen mukaisesti.
LED kiertonuppisäädin, Jussi
Matala Jussi LED-valonsäädin, sisältää kojeen, keskiölevyn ja yksiosaisen peitelevyn.
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita joko RL tai RC toiminta. Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED-kuormille. 10-400 W muille kuormille (kts. asennusohje). Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö.Elektronisilla muuntajilla huomoitava n. 5% tehohäviö.Lineaarinen ja hiljaine...
Matala Jussi LED-valonsäädin, sisältää kojeen, keskiölevyn ja yksiosaisen peitelevyn.
LED kiertonuppisäädin on 2-johdin ratkaisu (N-johdinta ei tarvita). Säätimestä voidaan valita joko RL tai RC toiminta. Säätimen tehoalue on 2-100 VA LED-kuormille. 10-400 W muille kuormille (kts. asennusohje). Perinteisillä muuntajilla huomioitava n. 20% tehohäviö.Elektronisilla muuntajilla huomoitava n. 5% tehohäviö.Lineaarinen ja hiljaine...
| ETIM-luokka | Valonsäädin (EC000025) |
|---|---|
| Kokoonpano | peruselementti keskiölevyllä (EV006345) |
| Käyttötapa | väännin/painike (EV000251) |
| Kruunuvalonsäädin | Ei |
| Kuorman tyyppi | yleiskäyttöinen ja saneeraus LED (EV011953) |
| Ala-aseman sisääntulo | Kyllä |
| Valaistustason muisti | Kyllä |
| Käytettävissä painikkeen kanssa | Ei |
| Käytettävissä liiketunnistimen kanssa | Ei |
| Käytettävissä läsnäoloilmaisimen kanssa | Ei |
| Käytettävissä kellokytkimen/ajastimen kanssa | Ei |
| Käytettävissä RF-painikkeen kanssa | Ei |
| Käytettävissä IR-painikkeen kanssa | Ei |
| Asennustapa | uppoasennus (EV000383) |
| Kiinnitystapa | ruuvikiinnitys (EV006354) |
| Materiaali | muovi (EV000139) |
| Materiaalin laatu | kestomuovi (EV000403) |
| Halogeeniton | Ei |
| Pinnan suojaus | käsittelemätön (EV006034) |
| Pintamateriaali | kiiltävä (EV006395) |
| Väri | valkoinen (EV000202) |
| RAL-numero (vastaava) | 9010 |
| Läpinäkyvä | Ei |
| Sopii kotelointiluokalle (IP) | IP20 (EV006405) |
| Nimellisjännitealue (V) | 230 |
| Laitteen leveys (mm) | 85 |
| Laitteen korkeus (mm) | 85 |
| Laitteen syvyys (mm) | 44 |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Kyllä |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Kyllä |
| Minimisyvyys (sisäänrakennettu laitekotelo) (mm) | 20 |
| Sovellusohjaus (Bluetooth) | Ei |
| Moduulien lukumäärä | 0 |
| Iskunkestävyysluokka | IK00 (EV011423) |
| Kytkentätapa | ruuviliitos (EV001008) |
| Johtimen poikkipinta-ala (mm²) | 1 - 2,5 |
| Max. kytkentäteho LED (W) | 400 |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Minimikirkkaus hallittava | Kyllä |
| Energiankulutus (W) | 0 |
| Nimellisjännite (V) | 230 Poistettu |
| Nimellinen teho (VA) | 2 - 400 Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121502 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2511 , S2521 , S2531 , S2541 , S2551 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 4011395232118 |
| Toimittajan tuotekoodi | 6523URJGL-214-103 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | 2CKA006512A0346 |
| ETIM-luokka | Valonsäädin (EC000025) |
| Pituus (syvyys) | - |
|---|---|
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 95 mm | 72 mm | 85 mm | 0,150 kg | 0,581 l |
| Pakkauskoko 2 | - | 10 | - | - | - | - | - | - |
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 95 mm |
| Korkeus | 72 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,150 kg |
| Tilavuus | 0,581 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 10 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | DE |
| Tullinimike | 85365080 |
| Julkaisupäivämäärä | 01.08.2017 |
| Muutospäivä | 19.02.2025 |
| Arkistointipäivä | 18.02.2025 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Dimmer (light control) | rotary 2-100VA |
| Svenska | Dimmer | med vridknapp 2-100VA |



