Liiketunnistin DALI - EED505 360D24LL IP41 UKA VAL - Hager
| Sähkönumero | 28 025 03 |
|---|---|
| Yleisnimi | Liiketunnistin DALI |
| Tuotesarja | - |
| Tekninen nimi | EED505 360D24LL IP41 UKA VAL |
| Pitkä tuotenimi | Käytäväliiketunnistin DALI2 360° uppoasennus 1-kanavainen tunn.alue 5x30m IP41 |
| GTIN-koodi | 3250612256181 |
| Toimittajan tuotekoodi | EED505 |
| Toimittaja | UTU Oy verified |
| Tuotemerkki | Hager |
| Tuoteryhmä | 28 Väylä- ja kiinteistöautomaatiojärjestelmät |
Liiketunnistin pitkittäisten käytävä- ja aulatilojen automaattiseen valaistuksen päälle/pois -ohjaukseen ja vakiovalosäätöön valaistustasoon ja liikkeeseen perustuen. Tunnistimelle voidaan käyttää alatunnistimena tunnistimia EER5xx tunnistusalueen laajentamiseksi, maksimissaan 10 tunnistinta kytkettävissä orjaksi. Automaattinen ja puoliautomaattinen käyttötila on aktivoitavissa asetteluun tarkoitetulla kauko-ohjaimella. Tunnistusalue asennuskorkeudessa 3 m poikittaiselle liikkeelle on noin 30 x 5 m ja tunnistinta kohti suuntautuvalle liikkeelle noin 14 x 5 m. Tunnistusaluetta voidaan rajata tunnistimen mukana toimitettavien maskitarrojen avulla. Valaistuksen poiskytkentäviive on aseteltavissa välillä 5s - 60 min. Asennus kattoon alakattopintaan upotettuna, asennusaukkon halkaisija 68 mm. Tunnistin on varustettu väylälähdöllä DALI2 -liitäntälaitteellisten valaisimien ryhmäohjaukseen maksimissaan 24 laitteelle.
Liiketunnistin pitkittäisten käytävä- ja aulatilojen automaattiseen valaistuksen päälle/pois -ohjaukseen ja vakiovalosäätöön valaistustasoon ja liikkeeseen perustuen. Tunnistimelle voidaan käyttää alatunnistimena tunnistimia EER5xx tunnistusalueen laajentamiseksi, maksimissaan 10 tunnistinta kytkettävissä orjaksi. Automaattinen ja puoliautomaattinen käyttötila on aktivoitavissa asetteluun tarkoitetulla kauko-ohjaimella. Tunnistusalue asennuskorkeudessa 3 m poikittaiselle liikkee...
| ETIM-luokka | Liiketunnistin/läsnäolotunnistin (EC000133) |
|---|---|
| Vakiovalosäätö | Ei |
| HVAC-ohjaus | Ei |
| Pakotettu poiskytkentä | Ei |
| Eläintunnistus | Ei |
| Aliryömintäsuojaus | Ei |
| Ketjutettava | Kyllä |
| Optimaalinen asennuskorkeus (m) | 3 |
| Porraskäytävän valvonta | Ei |
| Vaiheenvalintakytkin | Ei |
| Tunnistusalueen maksimileveys (m) | 15 |
| Tunnistusalueen maksimipituus (m) | 14 |
| Soveltuu langattomaksi lähettimeksi | Ei |
| Kaukokäyttö | Kyllä |
| Kauko-ohjaus | Kyllä |
| Vastearvon herkkyyden säätö | Kyllä |
| Valoisuuden raja-arvo säädettävissä | Kyllä |
| Merkintantoyksiköllä | Ei |
| Opetustoiminto valoisuuden raja-arvolle | Kyllä |
| Himmennystoiminto valonsäädinrungolla | Ei |
| Halogeeniton | Kyllä |
| Pintamateriaali | kiiltävä (EV006395) |
| RAL-numero (vastaava) | 9010 |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Vähimmäispäälläoloaika (s) | 2 |
| Enimmäistyösykli (min) | 60 |
| Päästöhidastus (s) | 0 |
| Vetohidastus (s) | 0 |
| Vaakasuuntainen havainnointikulma (°) | 360 |
| Vaakasuuntainen tunnistusalue (°) | 0 |
| Pystysuuntainen tunnistusalue (°) | 0 |
| Valaistustason raja-arvo (lx) | 5 - 2000 |
| Enimmäiskytkentäteho (W) | 0 |
| Soveltuu C-kuormalle | Ei |
| Tunnistussektoreiden määrä | 1 |
| Ala-aseman sisääntulo | Kyllä |
| Taajuus (Hz) | 50 - 60 |
| Minimisyvyys (sisäänrakennettu laitekotelo) (mm) | 0 |
| Kattoasennus | Ei |
| Upotussyvyys (mm) | 82 |
| Halkaisija (mm) | 85 |
| Upotuspituus (mm) | 0 |
| Upotusleveys (mm) | 0 |
| Upotushalkaisija (mm) | 68 |
| Pakotettu päällekykentä | Ei |
| Valvonta-alue (°) | 360 |
| Antibakteerinen käsittely | Ei |
| Vähimmäiskäynnistysvirta (A) | 0 |
| Korkeus (mm) | 103,3 |
| Syvyys (mm) | 80 |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Max. kytkentäteho LED (W) | 0 |
| Anturin tyyppi | passiivinen infrapuna (EV007611) Poistettu |
| DALI-liitännällä | Kyllä Poistettu |
| Nimellisjännite (V) | 230 Poistettu |
| Lämpötila (°C) | -5 - 45 Poistettu |
| Seinäasennus | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 46171608 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2511 , S2521 , T5209 , T5306 , T5404 , T5608 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 3250612256181 |
| Toimittajan tuotekoodi | EED505 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Liiketunnistin/läsnäolotunnistin (EC000133) |
| Pituus (syvyys) | 85 mm |
|---|---|
| Korkeus | 76 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,150 kg |
| Tilavuus | 0,548 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | - | 1 | - | 85 mm | 103 mm | 85 mm | 0,240 kg | 0,744 l |
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 115 mm | 95 mm | 115 mm | 0,240 kg | 1,256 l |
| Pakkauskoko 2 | BX | 1 | - | 115 mm | 95 mm | 115 mm | 0,240 kg | 1,256 l |
| Pakkauskoko 3 | BX | 18 | - | 365 mm | 235 mm | 320 mm | 4,750 kg | 27,448 l |
| Pakkauskoko 4 | PX-EUR | 432 | - | 1 200 mm | 1 050 mm | 800 mm | 137,000 kg | 1 008,000 l |
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 85 mm |
| Korkeus | 103 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,240 kg |
| Tilavuus | 0,744 l |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 115 mm |
| Korkeus | 95 mm |
| Leveys | 115 mm |
| Paino | 0,240 kg |
| Tilavuus | 1,256 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 115 mm |
| Korkeus | 95 mm |
| Leveys | 115 mm |
| Paino | 0,240 kg |
| Tilavuus | 1,256 l |
Pakkauskoko 3
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 18 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 365 mm |
| Korkeus | 235 mm |
| Leveys | 320 mm |
| Paino | 4,750 kg |
| Tilavuus | 27,448 l |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | PX-EUR |
|---|---|
| Koko | 432 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 200 mm |
| Korkeus | 1 050 mm |
| Leveys | 800 mm |
| Paino | 137,000 kg |
| Tilavuus | 1 008,000 l |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kpl |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | 15.4 |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | 23.2 |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | 0.261 |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | 0.0076 |
| GWP-luvun laskentastandardi | ENISO14025:2006 |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | HAGE-01422-V01.01-EN |
| Ympäristöselosteen tyyppi | PEP |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | 6.667 |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | 17.11.2030 |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Ei |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 24 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | PL |
| Tullinimike | 85365080 |
| Julkaisupäivämäärä | 01.10.2023 |
| Muutospäivä | 08.02.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Motion detector DALI | EED505 360D 24LL IP41 FM white |
| Svenska | Rörelsedetektor DALI | EED505 360D 24LL IP41 inf. vit |









