Logiikkamoduuli Modicon - TM3 DO8 (NPN) ruuvi - Schneider Electric
| Sähkönumero | 28 201 61 |
|---|---|
| Yleisnimi | Logiikkamoduuli |
| Tuotesarja | Modicon |
| Tekninen nimi | TM3 DO8 (NPN) ruuvi |
| Pitkä tuotenimi | Modicon TM3 digitaalinen lähtömoduuli, transistorilähtö DO8 (NPN) ruuviliitin |
| GTIN-koodi | 3606480611568 |
| Toimittajan tuotekoodi | TM3DQ8U |
| Toimittaja | Schneider Electric Finland Oy verified |
| Tuotemerkki | Schneider Electric |
| Tuoteryhmä | 28 Väylä- ja kiinteistöautomaatiojärjestelmät |
Modicon TM3 I/O -järjestelmä
- Modicon TM3 I/O -järjestelmä mahdollistaa joustavan ja muokattavan I/O-terminaalien laajentamisen kaikissa ohjaimissa
- Jopa 14 terminaalia voidaan lisätä ohjaimiin ilman työkaluja
- Kytkettäessä terminaalit liittyvät sähköisesti ohjaimeen sekä rinnakkaiseen terminaaliin
- Suurinopeuksinen laajennusväylä on 10 kertaa nopeampi kuin perinteiset ratkaisut
- Digitaali I/O -moduuleilla voi luoda konfiguraatioita, joissa on jopa 264 digitaali I/O:ta
- Analogi I/O -moduuleilla voi luoda konfiguraatioita, joissa on jopa 114 analogi I/O:ta
- Expert-moduulit TeSys-moottorinkäynnistimille
- Functional Safety -moduulit, jotka yksinkertaistavat johdotusta ja jotka voidaan konfiguroida EcoStruxure Machine Expert - Basic ohjelmistolla
- Modicon TM3 -laajennusmoduulit on suunniteltu yksinkertaisella asennuslukitusmekanismilla
- Väylän laajennusliitintä käytetään datan ja teholähteen jakamiseen asennettaessa Modicon TM3 -laajennusmoduuleita logiikkaohjaimiin
Modicon TM3 I/O -järjestelmä
- Modicon TM3 I/O -järjestelmä mahdollistaa joustavan ja muokattavan I/O-terminaalien laajentamisen kaikissa ohjaimissa
- Jopa 14 terminaalia voidaan lisätä ohjaimiin ilman työkaluja
- Kytkettäessä terminaalit liittyvät sähköisesti ohjaimeen sekä rinnakkaiseen terminaaliin
- Suurinopeuksinen laajennusväylä on 10 kertaa nopeampi kuin perinteiset ratkaisut
| ETIM-luokka | I/O-moduuli digitaali kenttäväyläjärjestelmiin (EC001599) |
|---|---|
| Fyysisten USB-liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Syöttöjännite DC (V) | 24 |
| Syöttöjännitteen tyyppi | DC (EV000461) |
| Digitaalitulojen lukumäärä | 0 |
| Digitaalilähtöjen lukumäärä | 8 |
| Digitaalitulot määritettävissä | Ei |
| Digitaalilähdöt määritettävissä | Ei |
| Digitaalilähdön tyyppi | transistori (EV001529) |
| Virtalähtö (A) | 0,5 |
| Sallittu jännite ulostulossa (V) | 19,2 - 28,8 |
| Lähtöjännite | AC/DC (EV000509) |
| Oikosulkusuojaus | Kyllä |
| Teollisuus-Ethernet-liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| PROFINET-liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Sarjaliitäntöjen (RS-232) lukumäärä | 0 |
| Fyysisten RS-422-liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Fyysisten RS-485 -liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Fyysisten TTY-liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Fyysisten rinnakkaisliitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Langattomien fyysisten liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Muiden fyysisten liitäntöjen lukumäärä | 0 |
| Optisella liitännällä | Ei |
| Tukee TCP/IP-protokollaa | Ei |
| Tukee PROFIBUS-protokollaa | Ei |
| Tukee CAN-protokollaa | Ei |
| Tukee INTERBUS-protokollaa | Ei |
| Tukee ASI-protokollaa | Ei |
| Tukee KNX-protokollaa | Ei |
| Tukee Modbus-protokollaa | Ei |
| Tukee Data-Higway -protokollaa | Ei |
| Tukee DeviceNet-protokollaa | Ei |
| Tukee SUCONET-protokollaa | Ei |
| LON-verkkoon soveltuva protokolla | Ei |
| Tukee PROFINET IO -protokollaa | Ei |
| Tukee PROFINET CBA -protokollaa | Ei |
| Liitettävissä SERCOS-väylään | Ei |
| Tukee Foundation Fieldbus -protokollaa | Ei |
| Tukee Ethernet/IP-protokollaa | Ei |
| Tukee AS-Interface Safety at Work -protokollaa | Ei |
| Tukee DeviceNet Safety -protokollaa | Ei |
| Liitettävissä INTERBUS-Safety-väylään | Ei |
| Tukee PROFIsafe-protokollaa | Ei |
| Tukee SafetyBUS p -protokollaa | Ei |
| Tukee muuta väyläprotokollaa | Ei |
| Bluetooth standardi | Ei |
| WLAN 802.11 standardi | Ei |
| GPRS | Ei |
| GSM | Ei |
| UMTS | Ei |
| IO masteri | Ei |
| Järjestelmätarvike | Ei |
| Kotelointiluokka (IP) | IP20 (EV006405) |
| Sähköisen liitännän tyyppi | ruuviliitäntä (EV000415) |
| Signaalin ajastusviive (ms) | 0,45 |
| Fieldbus-portti erillisen kytkennän kautta mahdollinen | Ei |
| Kiskoasennus mahdollista | Kyllä |
| Seinäasennus/ suora-asennus | Ei |
| Etukiinnitys mahdollista | Ei |
| Räkki-asennus mahdollinen | Ei |
| Soveltuu turvakäyttöön | Ei |
| Turvaluokka SIL IEC 61508 | ei ole (EV000494) |
| Suoritustaso EN ISO 13849-1 mukaan | ei ole (EV000494) |
| Toimintaluokka (Ex ia) | Ei |
| Toimintaluokka (Ex ib) | Ei |
| Räjähdysluokka kaasulla | ei ole (EV000494) |
| Räjähdysluokka pölyllä | ei ole (EV000494) |
| Leveys (mm) | 27,4 |
| Korkeus (mm) | 90 |
| Syvyys (mm) | 84,6 |
| Tukee EtherCAT-protokollaa | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: luokka I | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: luokka II | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: luokka III | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: divisioona 1 | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: divisioona 2 | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä A (asetyleeni) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä B (vety) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä C (etyleeni) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä D (propaani) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä E (metallipöly) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä F (hiilipöly) | Ei |
| UL-mukainen vaarallisten alueiden sertifiointi: ryhmä G (ei-johtavat pölyt) | Ei |
| UNSPSC-koodi | 43201602 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | T8105 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | 4508637 |
| Sähkönumero NO | 4501643 |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 3606480611568 |
| Toimittajan tuotekoodi | TM3DQ8U |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | I/O-moduuli digitaali kenttäväyläjärjestelmiin (EC001599) |
| Pituus (syvyys) | 85 mm |
|---|---|
| Korkeus | 90 mm |
| Leveys | 27 mm |
| Paino | 0,760 kg |
| Tilavuus | 0,209 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 110 mm | 80 mm | 130 mm | 0,213 kg | 1,144 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 110 mm |
| Korkeus | 80 mm |
| Leveys | 130 mm |
| Paino | 0,213 kg |
| Tilavuus | 1,144 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kg |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | 42.658 |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | 1.579 |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | TW |
| Tullinimike | 8536909500 |
| Julkaisupäivämäärä | 13.08.2015 |
| Muutospäivä | 17.02.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | Kyllä |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | PLC module | Module Tm3-8 Out Tr.Npn |
| Svenska | Logikmodul | Modul Tm3-8 Out Tr_Si |






