Johdonsuojakatkaisija S800 - S804S-B6, 4P B 6A - ABB Smart Buildings
| Sähkönumero | 32 123 07 |
|---|---|
| Yleisnimi | Johdonsuojakatkaisija |
| Tuotesarja | S800 |
| Tekninen nimi | S804S-B6, 4P B 6A |
| Pitkä tuotenimi | 4-napainen B-käyrä 6A, IEC/EN 60947-2: Ue= 240/415VAC Icu=50kA, Ue= 400/690VAC Icu=6kA |
| GTIN-koodi | 7612271408138 |
| Toimittajan tuotekoodi | S804S-B6 |
| Toimittaja | ABB Oy verified |
| Tuotemerkki | ABB Smart Buildings |
| Tuoteryhmä | 32 Vikavirtasuojat, johdonsuojakatkaisijat sekä ylijännite- ja salamasuojaus |
Innovatiivisen oikosulkusuojaustekniikan ansiosta S800-johdonsuojakatkaisijat ovat sekä kokonsa että suorituskykynsä suhteen maailmanlaajuisesti parhaat vaihtoehdot vaativaan teollisuuskäyttöön. Pääsulakkeiden vaihtoehtona niissä on erittäin monipuoliset sovellukset. Käyttökohteita ovat esimerkiksi kiinteistöt, kuljetusala ja uusiutuvan energian ala.
Edut
Edut
- Pienikokoinen ja luotettava ratkaisu johdonsuojaukseen 125 A:n nimellisvirtaan asti ja jopa 50 kA:n katkaisukyvylle
- Innovatiivisuuden ja hyvän suorituskyvyn ansiosta S800 alentaa asennusten kustannuksia, esimerkiksi aurinkosähkö- ja OEM-automaatiokeskuksissa joiden kustannukset määräytyvät enimmäkseen koon ja asennusajan mukaan
- S800-johdonsuojakatkaisijoiden kanssa voidaan käyttää lukuisia lisätarvikkeita, jotka laajentavat johdonsuojakatkaisijoiden toimintoja suojalaitteesta asennuksen etäohjaamiseen ja -valvontaan
- Laaja valikoima suurtehojohdonkatkaisijoita, joiden nimellisvirta on 6–125 A ja katkaisukyky jopa 50 kA
- S800PV-SP on aurinkosähköä varten suunniteltu suurtehokatkaisija. S800PV-SP:n nimellisvirta 5-125 A ja jännite jopa 1500 V DC
- S800-SCL SR: itsestään palautuva oikosulkuvirran rajoitin. Yhdistämällä S800-SCL SR suurtehojohdonsuojakatkaisijaan tai moottorinkäynnistimeen voidaan saavuttaa jopa 50 kA:an oikosulunkatkaisukyky (690 V AC)
- TRIP-asennon ansiosta katkaisu tai laukaisu erottuu käyttövivusta
Innovatiivisen oikosulkusuojaustekniikan ansiosta S800-johdonsuojakatkaisijat ovat sekä kokonsa että suorituskykynsä suhteen maailmanlaajuisesti parhaat vaihtoehdot vaativaan teollisuuskäyttöön. Pääsulakkeiden vaihtoehtona niissä on erittäin monipuoliset sovellukset. Käyttökohteita ovat esimerkiksi kiinteistöt, kuljetusala ja uusiutuvan energian ala.
Edut
Edut
- Pienikokoinen ja luotettava ratkaisu johdonsuojaukseen 125 A:n nimellisvirtaan asti ja jop...
| ETIM-luokka | Johdonsuojakatkaisija (EC000042) |
|---|---|
| Laukaisukäyrä | B (EV000074) |
| Napojen määrä yhteensä | 4 |
| Suojattujen napojen määrä | 4 |
| Nimellisvirta (A) | 6 |
| Nimellisjännite (V) | 400 |
| Jännitetyyppi | AC/DC (EV000509) |
| Virranrajoitusluokka | 3 |
| Taajuus (Hz) | 50 - 60 |
| Juontava 0-napa | Ei |
| Ylijänniteluokka | 4 |
| Ympäristön likaantumisaste | 3 |
| Leveys (moduulipaikkojen määrä) | 6 |
| Upotussyvyys (mm) | 82,5 |
| Lisäyksikkömahdollisuus | Kyllä |
| Kotelointiluokka (IP) | IP20 (EV006405) |
| Nimellinen eristysjännite, Ui (V) | 690 |
| Nimellinen iskunkestojännite (Uimp) (kV) | 8 |
| Ympäristön lämpötila käytön aikana (°C) | -40 - 70 |
| Liitettävä johdinpoikkipinta-ala, monisäikeinen (mm²) | 0 - 50 |
| Liitettävä johdinpoikkipinta-ala, yksisäikeinen (mm²) | 0 - 70 |
| Rajähdyssuojattu | Ei |
| Uppoasennus | Ei |
| Tehohäviö (W) | 7,2 |
| Soveltuu uppoasennukseen | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121603 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2222S , S2228S |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 7612271408138 |
| Toimittajan tuotekoodi | S804S-B6 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | 2CCS864001R0065 |
| ETIM-luokka | Johdonsuojakatkaisija (EC000042) |
| Pituus (syvyys) | 106 mm |
|---|---|
| Korkeus | 95 mm |
| Leveys | 83 mm |
| Paino | 0,980 kg |
| Tilavuus | 0,831 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | 1 |
| Hinnoitteluyksikkö | PCE |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | BX | 1 | 7612271408138 | 111 mm | 99 mm | 105 mm | 1,010 kg | 1,154 l |
| Pakkauskoko 1 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | 7612271408138 |
| Pituus (syvyys) | 111 mm |
| Korkeus | 99 mm |
| Leveys | 105 mm |
| Paino | 1,010 kg |
| Tilavuus | 1,154 l |
Pakkauskoko 1
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 12 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | CH |
| Tullinimike | 85362010 |
| Julkaisupäivämäärä | 01.07.2011 |
| Muutospäivä | 12.05.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Miniature Circuit Breaker | 4P B 6A |
| Svenska | Dvärgbrytare | 4P B 6A |





