Johdonsuojakatkaisija - NQN432 4x32A B-käy 20kA - Hager
| Sähkönumero | 32 637 44 |
|---|---|
| Yleisnimi | Johdonsuojakatkaisija |
| Tuotesarja | - |
| Tekninen nimi | NQN432 4x32A B-käy 20kA |
| Pitkä tuotenimi | Johdonsuojakatkaisija 4-napainen 20kA B-käyrä 32A 4 moduulia |
| GTIN-koodi | 3250614645945 |
| Toimittajan tuotekoodi | NQN432 |
| Toimittaja | UTU Oy verified |
| Tuotemerkki | Hager |
| Tuoteryhmä | 32 Vikavirtasuojat, johdonsuojakatkaisijat sekä ylijännite- ja salamasuojaus |
Johdonsuojakatkaisija 4-napainen 20kA C-käyrä 32A, koko 4 moduulia. Johdonsuoja IEC 60947-2 mukaan. Kosketussuojaus IP2x DIN VDE 0106 osa 100 mukaan. Johdonsuojakatkaisija on varustettu viivetoimisella termisellä laukaisimella ylikuormitussuojaukseen ja sähkömagneettisella laukaisimella oikosulkusuojaukseen. Voidaan varustaa jälkiasennettavilla lisämoduuleilla. Laite on varustettu merkintäikkunalla ja se on vaihdettavissa virtakiskoasennuksesta vapauttamalla DIN-kiskokiinnike ääriasentoon.
Johdonsuojakatkaisija 4-napainen 20kA C-käyrä 32A, koko 4 moduulia. Johdonsuoja IEC 60947-2 mukaan. Kosketussuojaus IP2x DIN VDE 0106 osa 100 mukaan. Johdonsuojakatkaisija on varustettu viivetoimisella termisellä laukaisimella ylikuormitussuojaukseen ja sähkömagneettisella laukaisimella oikosulkusuojaukseen. Voidaan varustaa jälkiasennettavilla lisämoduuleilla. Laite on varustettu merkintäikkunalla ja se on vaihdettavissa virtakiskoasennuksesta vapauttamalla DIN-kiskokiinnike ääriasent...
| ETIM-luokka | Johdonsuojakatkaisija (EC000042) |
|---|---|
| Laukaisukäyrä | B (EV000074) |
| Napojen määrä yhteensä | 4 |
| Suojattujen napojen määrä | 4 |
| Nimellisvirta (A) | 32 |
| Nimellisjännite (V) | 415 |
| Mitoitusoikosulkulaukaisukyky Icn EN 60898, 230 V (kA) | 10 |
| Mitoitusoikosulkulaukaisukyky Icn EN 60898, 400 V (kA) | 10 |
| Mitoitusoikosulkulaukaisukyky Icu IEC 60947-2, 230 V (kA) | 40 |
| Mitoitusoikosulkulaukaisukyky Icu IEC 60947-2, 400 V (kA) | 20 |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Virranrajoitusluokka | 3 |
| Taajuus (Hz) | 50 - 60 |
| Ylijänniteluokka | 3 |
| Ympäristön likaantumisaste | 2 |
| Leveys (moduulipaikkojen määrä) | 4 |
| Upotussyvyys (mm) | 70 |
| Kotelointiluokka (IP) | IP20 (EV006405) |
| Nimellinen eristysjännite, Ui (V) | 500 |
| Nimellinen iskunkestojännite (Uimp) (kV) | 6 |
| Ympäristön lämpötila käytön aikana (°C) | -25 - 70 |
| Liitettävä johdinpoikkipinta-ala, monisäikeinen (mm²) | 1 - 25 |
| Liitettävä johdinpoikkipinta-ala, yksisäikeinen (mm²) | 1 - 35 |
| Mitoitettu katkaisukyky EN 60898 (kA) | 20 Poistettu |
| Taajuus (Hz) | 50 Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121603 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2222S , S2228S |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 3250614645945 |
| Toimittajan tuotekoodi | NQN432 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Johdonsuojakatkaisija (EC000042) |
| Pituus (syvyys) | 73 mm |
|---|---|
| Korkeus | 83 mm |
| Leveys | 70 mm |
| Paino | 0,140 kg |
| Tilavuus | 0,424 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | - | 1 | - | 80 mm | 80 mm | 100 mm | 0,490 kg | 0,640 l |
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 80 mm | 80 mm | 100 mm | 0,490 kg | 0,640 l |
| Pakkauskoko 2 | BX | 24 | - | 95 mm | 74 mm | 82 mm | 0,481 kg | 0,577 l |
| Pakkauskoko 3 | BX | 36 | - | 360 mm | 230 mm | 315 mm | 17,756 kg | 26,082 l |
| Pakkauskoko 4 | PX-EUR | 576 | - | 1 200 mm | 1 070 mm | 800 mm | 449,144 kg | 1 027,200 l |
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 80 mm |
| Korkeus | 80 mm |
| Leveys | 100 mm |
| Paino | 0,490 kg |
| Tilavuus | 0,640 l |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 80 mm |
| Korkeus | 80 mm |
| Leveys | 100 mm |
| Paino | 0,490 kg |
| Tilavuus | 0,640 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 24 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 95 mm |
| Korkeus | 74 mm |
| Leveys | 82 mm |
| Paino | 0,481 kg |
| Tilavuus | 0,577 l |
Pakkauskoko 3
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 36 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 360 mm |
| Korkeus | 230 mm |
| Leveys | 315 mm |
| Paino | 17,756 kg |
| Tilavuus | 26,082 l |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | PX-EUR |
|---|---|
| Koko | 576 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 200 mm |
| Korkeus | 1 070 mm |
| Leveys | 800 mm |
| Paino | 449,144 kg |
| Tilavuus | 1 027,200 l |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kpl |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | 2.49 |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | 6.89 |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | 0.78 |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | -0.103 |
| GWP-luvun laskentastandardi | ENISO14025:2006 |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | HAGE-00928-V03.01-EN |
| Ympäristöselosteen tyyppi | PEP |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | 7.143 |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | 19.11.2030 |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Ei |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 24 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | FR |
| Tullinimike | 85362010 |
| Julkaisupäivämäärä | 17.05.2011 |
| Muutospäivä | 30.03.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | MCB | NQN432 4x32A B-curve 20kA |
| Svenska | Dvärgbrytare | NQN432 4x32A B-kurv 20kA |






