Turvakytkin vipu KSM - 4x16A 400V 7,5kW - KATKO IsoSafe
Tuotteelle ei enää tarvita sähkönumeroa, se on poistunut toimittajan valikoimasta tai sillä on uusi sähkönumero.
| Sähkönumero |
36 003 67
Arkistoitu 11.03.2026 |
|---|---|
| Korvaa arkistoidun tuotteen | 36 005 38 |
| Korvaava tuote | 36 626 86 |
| Yleisnimi | Turvakytkin vipu |
| Tuotesarja | KSM |
| Tekninen nimi | 4x16A 400V 7,5kW |
| Pitkä tuotenimi | KSM 416 M1: Sivusta väännettävä turvakytkin, 4-napainen, Polykarbonaattikotelo: L83 x K128 x S55,6 |
| GTIN-koodi | 6419410328361 |
| Toimittajan tuotekoodi | 32836 |
| Toimittaja | Katko Oy verified |
| Tuotemerkki | KATKO IsoSafe |
| Tuoteryhmä | 36 Tehokytkimet ja -katkaisijat |
Polykarbonaattikotelo, sivustaväännettävä IP67
Hyvä suoja useita kemikaaleja vastaan / Itsesammuva materiaali
Turvakytkin
4-napainen / 4-Poles
AC-23/400V / 16A / 7,5kW
Lukittava väännin
Vakiona kalvotiivisteet:
2 x 20mm (Ylös ja Alas)
2 x 15mm (Pohjassa)
Vakiona vedonpoistajat 2 kpl
Kansi sinetöitävissä
Väännin sinetöitävissä ON-asentoon
Voit tilata saman tuotteen myös holkkitiivisteillä 2 x M20
KSM 416U CG (3600832)
Erikseen tilattavissa sadelippa KSL 5 (3609274)
Hyvä suoja useita kemikaaleja vastaan / Itsesammuva materiaali
Turvakytkin
4-napainen / 4-Poles
AC-23/400V / 16A / 7,5kW
Lukittava väännin
Vakiona kalvotiivisteet:
2 x 20mm (Ylös ja Alas)
2 x 15mm (Pohjassa)
Vakiona vedonpoistajat 2 kpl
Kansi sinetöitävissä
Väännin sinetöitävissä ON-asentoon
Voit tilata saman tuotteen myös holkkitiivisteillä 2 x M20
KSM 416U CG (3600832)
Erikseen tilattavissa sadelippa KSL 5 (3609274)
Polykarbonaattikotelo, sivustaväännettävä IP67
Hyvä suoja useita kemikaaleja vastaan / Itsesammuva materiaali
Turvakytkin
4-napainen / 4-Poles
AC-23/400V / 16A / 7,5kW
Lukittava väännin
Vakiona kalvotiivisteet:
2 x 20mm (Ylös ja Alas)
2 x 15mm (Pohjassa)
Vakiona vedonpoistajat 2 kpl
Kansi sinetöitävissä
Väännin sinetöitävissä ON-asentoon
Voit tilata saman tuotteen myös h...
Hyvä suoja useita kemikaaleja vastaan / Itsesammuva materiaali
Turvakytkin
4-napainen / 4-Poles
AC-23/400V / 16A / 7,5kW
Lukittava väännin
Vakiona kalvotiivisteet:
2 x 20mm (Ylös ja Alas)
2 x 15mm (Pohjassa)
Vakiona vedonpoistajat 2 kpl
Kansi sinetöitävissä
Väännin sinetöitävissä ON-asentoon
Voit tilata saman tuotteen myös h...
| ETIM-luokka | Kuormanerotin (EC000216) |
|---|---|
| Käyttö pääkytkimenä | Kyllä |
| Käyttö huoltokytkimenä | Kyllä |
| Käyttö turvakytkimenä | Kyllä |
| Toiminta kuin hätä-seis -asennuksella | Ei |
| Käyttö suunnanvaihtokytkimenä | Ei |
| Maksimi nimellinen käyttöjännite Ue AC (V) | 415 |
| Mitoituskäyttöjännite (V) | 415 |
| Mitoitettu jatkuva virta Iu (A) | 16 |
| Mitoitettu jatkuva virta AC-21, 400 V (A) | 16 |
| Mitoitusteho AC-23, 400 V (kW) | 7,5 |
| Nimellinen ehdollinen oikosulkuvirta (Iq) (kA) | 25 |
| Napojen lukumäärä | 4 |
| Apukoskettimien lukumäärä (avautuva kosketin) | 0 |
| Apukoskettimien lukumäärä (sulkeutuva kosketin) | 0 |
| Apu- ja vaihtokoskettimien lukumäärä | 0 |
| Moottoriohjain valittavissa | Ei |
| Sisäänrakennettu moottoriohjain | Ei |
| Alijännitelaukaisija valittavissa | Ei |
| Laitteen rakenne | koko laite kotelossa (EV009311) |
| Sopii etulevyasennukseen nelikulmaiselle reiälle | Ei |
| Sopii etulevykiinnityskeskiöksi | Ei |
| Sopii keskusasennukseen | Ei |
| Sopii väliasennukseen | Ei |
| Ohjauselementin väri | musta (EV000206) |
| Ohjauselementin tyyppi | vipu (EV000421) |
| Lukittavissa | Kyllä |
| Päävirtapiirin liitäntätapa | ruuviliitäntä (EV000415) |
| Kotelointiluokka (IP), edestä | IP67 (EV006423) |
| Version as switch disconnector compact | Ei Poistettu |
| Sopii lattia-asennukseen | Kyllä Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2311 , S2321 , S2339 , S2551 |
| RYTJ-koodi | T-SAH-04-01-002 - Turvakytkin |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6419410328361 |
| Toimittajan tuotekoodi | 32836 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | KSM 416 M1 |
| ETIM-luokka | Kuormanerotin (EC000216) |
| Pituus (syvyys) | 128 mm |
|---|---|
| Korkeus | 56 mm |
| Leveys | 100 mm |
| Paino | 0,280 kg |
| Tilavuus | 0,712 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 128 mm | 106 mm | 53 mm | 0,276 kg | 0,719 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | - | 1 | - | - | - | - | - | - |
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 128 mm |
| Korkeus | 106 mm |
| Leveys | 53 mm |
| Paino | 0,276 kg |
| Tilavuus | 0,719 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | FI |
| Tullinimike | 85365080 |
| Julkaisupäivämäärä | 01.10.2015 |
| Muutospäivä | 12.03.2026 |
| Arkistointipäivä | 11.03.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Safety switch | 4x16A 400V 7,5kW |
| Svenska | Säkerhetsbrytare knopp | 4x16A 400V 7,5kW |





