Kuormankytkin vääntö - HAD310 3x100A 690VAC DIN - Hager
Tuotteelle ei enää tarvita sähkönumeroa, se on poistunut toimittajan valikoimasta tai sillä on uusi sähkönumero.
| Sähkönumero |
36 374 98
Arkistoitu 10.02.2026 |
|---|---|
| Korvaava tuote | 36 374 99 |
| Yleisnimi | Kuormankytkin vääntö |
| Tuotesarja | - |
| Tekninen nimi | HAD310 3x100A 690VAC DIN |
| Pitkä tuotenimi | Kuormankytkin 3-napainen 100A DIN-kisko/asennuslevy |
| GTIN-koodi | 3250613140434 |
| Toimittajan tuotekoodi | HAD310 |
| Toimittaja | UTU Oy verified |
| Tuotemerkki | Hager |
| Tuoteryhmä | 36 Tehokytkimet ja -katkaisijat |
Kuormakytkin 3-napainen 100A AC23 /415 VAC, tunneliliittimet maksimissaan 70 mm² jäykille johtimille, eristysjännite: 800 V- asennus DIN-kiskolle tai asennuslevylle- suoraan kojeeseen kiinnitettävä vääntökahva lukittavissa pois-asentoon- tiiveysluokka: IP 20- takaa päälle- ja pois-kytkennän kuormitettuna ja turvaerotustoiminnon kaikille pienjännitepiireille- normit: IEC 60947-3
...
| ETIM-luokka | Kuormanerotin (EC000216) |
|---|---|
| Käyttö pääkytkimenä | Kyllä |
| Käyttö huoltokytkimenä | Kyllä |
| Käyttö turvakytkimenä | Kyllä |
| Toiminta kuin hätä-seis -asennuksella | Ei |
| Käyttö suunnanvaihtokytkimenä | Ei |
| Maksimi nimellinen käyttöjännite Ue AC (V) | 415 |
| Mitoituskäyttöjännite (V) | 380 - 415 |
| Mitoitettu jatkuva virta Iu (A) | 100 |
| Mitoitettu jatkuva virta AC-21, 400 V (A) | 100 |
| Nimellinen oikosulkuvirran lyhytaikaiskestoisuus (Icw) (kA) | 2,75 |
| Mitoitusteho AC-23, 400 V (kW) | 45 |
| Katkaisuteho 400 V (kW) | 65 |
| Nimellinen ehdollinen oikosulkuvirta (Iq) (kA) | 25 |
| Napojen lukumäärä | 3 |
| Apukoskettimien lukumäärä (avautuva kosketin) | 0 |
| Apukoskettimien lukumäärä (sulkeutuva kosketin) | 0 |
| Apu- ja vaihtokoskettimien lukumäärä | 0 |
| Moottoriohjain valittavissa | Ei |
| Sisäänrakennettu moottoriohjain | Ei |
| Alijännitelaukaisija valittavissa | Ei |
| Laitteen rakenne | laitteessa kiinteä sisäänrakennettu tekniikka (EV009211) |
| Sopii etulevyasennukseen nelikulmaiselle reiälle | Ei |
| Sopii etulevykiinnityskeskiöksi | Ei |
| Sopii keskusasennukseen | Kyllä |
| Sopii väliasennukseen | Ei |
| Ohjauselementin väri | harmaa (EV000270) |
| Lukittavissa | Kyllä |
| Kotelointiluokka (IP), edestä | IP20 (EV006405) |
| Kytkinten määrä | 1 |
| Mitoitettu jatkuva virta AC-23, 400 V (A) | 100 |
| Version as switch disconnector compact | Kyllä Poistettu |
| Sopii lattia-asennukseen | Kyllä Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2222 , S2228 , S2319 , S2329 , S2339 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 3250613140434 |
| Toimittajan tuotekoodi | HAD310 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Kuormanerotin (EC000216) |
| Pituus (syvyys) | - |
|---|---|
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | 0,629 kg |
| Tilavuus | - |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | - | 1 | - | 80 mm | 75 mm | 132 mm | 0,635 kg | 0,792 l |
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 160 mm | 90 mm | 85 mm | 0,640 kg | 1,224 l |
| Pakkauskoko 2 | BX | 12 | - | 165 mm | 90 mm | 85 mm | 0,630 kg | 1,262 l |
| Pakkauskoko 3 | BX | 12 | - | 360 mm | 210 mm | 320 mm | 7,680 kg | 24,192 l |
| Pakkauskoko 4 | PX-EUR | 288 | - | 1 200 mm | 1 150 mm | 800 mm | 197,320 kg | 1 104,000 l |
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 80 mm |
| Korkeus | 75 mm |
| Leveys | 132 mm |
| Paino | 0,635 kg |
| Tilavuus | 0,792 l |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 160 mm |
| Korkeus | 90 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,640 kg |
| Tilavuus | 1,224 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 12 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 165 mm |
| Korkeus | 90 mm |
| Leveys | 85 mm |
| Paino | 0,630 kg |
| Tilavuus | 1,262 l |
Pakkauskoko 3
| Pakkaustyyppi | BX |
|---|---|
| Koko | 12 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 360 mm |
| Korkeus | 210 mm |
| Leveys | 320 mm |
| Paino | 7,680 kg |
| Tilavuus | 24,192 l |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | PX-EUR |
|---|---|
| Koko | 288 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 200 mm |
| Korkeus | 1 150 mm |
| Leveys | 800 mm |
| Paino | 197,320 kg |
| Tilavuus | 1 104,000 l |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kpl |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | ENISO14025:2010 |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | N/A |
| Ympäristöselosteen tyyppi | PEP |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | 1.59 |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Ei |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 24 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | CN |
| Tullinimike | 85365080 |
| Julkaisupäivämäärä | 03.08.2011 |
| Muutospäivä | 11.02.2026 |
| Arkistointipäivä | 10.02.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Load break switch rotary | HAD310 3x100A 690VAC DIN |
| Svenska | Lastbrytare | HAD310 3x100A 690VAC DIN |




