Yleisvalaisin AVR400 - AVR400 IP44 LED 18W/830 D PC O - Ensto
| Sähkönumero | 42 173 94 |
|---|---|
| Yleisnimi | Yleisvalaisin |
| Tuotesarja | AVR400 |
| Tekninen nimi | AVR400 IP44 LED 18W/830 D PC O |
| Pitkä tuotenimi | Seinä-/Kattovalaisin AVR400.118DL/3K 18W, 2092lm, 3000K, Avauskulma: Avoin säde, Ohjattavuus: 1-10V SL II, IP44, IK05, L80B50 100000h, Ketjutettava 5x2,5mm², Runko: Polykarbonaatti, Optiikka: Opaalikupu, C16 Max: |
| GTIN-koodi | 6418677626319 |
| Toimittajan tuotekoodi | AVR400.118DL/3K |
| Toimittaja | Legrand Finland Oy verified |
| Tuotemerkki | Ensto |
| Tuoteryhmä | 42 Sisävalaisimet |
AVR400 on monikäyttöinen ja laaja yleisvalaisinsarja. Värilämpötilavaihtoehtoina 3000K/4000K, tehot 18W ja 25W. Perusmallien lisäksi saatavana ovat DALI-, 1-10V – ja Helvar ActiveAhead-mallit. Liiketunnistimella varustetuista versioista löytyvät sekä PIR- että tutkatekniikalla varustetut mallit ja PIR-tunnistimella varustetuista malleista on lisäksi saatavana perusvalovaihtoehdot (5/20%). Tarjolla on myös 1 h:n turvavalomalli. Erittäin laaja koristeosien valikoima täydentää tuotevalikoiman. AVR400-valaisimien elinikä on 100 000 tuntia (L80).
AVR400 on monikäyttöinen ja laaja yleisvalaisinsarja. Värilämpötilavaihtoehtoina 3000K/4000K, tehot 18W ja 25W. Perusmallien lisäksi saatavana ovat DALI-, 1-10V – ja Helvar ActiveAhead-mallit. Liiketunnistimella varustetuista versioista löytyvät sekä PIR- että tutkatekniikalla varustetut mallit ja PIR-tunnistimella varustetuista malleista on lisäksi saatavana perusvalovaihtoehdot (5/20%). Tarjolla on myös 1 h:n turvavalomalli. Erittäin laaja koristeosien valikoima täydentää tuo...
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
|---|---|
| Ripustusasennus | Ei |
| Kattoasennus | Kyllä |
| Uppoasennus | Kyllä |
| Pinta-asennus | Kyllä |
| Valonlähteen tyyppi | LED, vaihdettava (EV011514) |
| Sisältää valonlähteen | Kyllä |
| Lamppujen/moduulien lukumäärä | 1 |
| Liitäntälaitteen tyyppi | vakiovirtaohjattu LED-liitäntälaite (EV011530) |
| Sisältää ohjauslaitteen | Kyllä |
| Soveltuu turvavalaistukseen | Ei |
| Kotelon/suojuksen materiaali | muovi (EV000139) |
| Rungon väri | valkoinen (EV000202) |
| Jonoasennus | Ei |
| Suojuksen materiaali | opaalimuovi (EV006821) |
| Soveltuu päätetyöskentelyyn | Ei |
| Häikäisysuojan tyyppi | ei ole (EV000494) |
| Valon jakautuminen (symmetrinen/epäsymmetrinen) | symmetrinen (EV000181) |
| Avauskulma (määritelty alue) | avoin säde (EV011539) |
| Valon suunta (suora/epäsuora) | suora (EV000090) |
| Pituus (mm) | 400 |
| Leveys (mm) | 400 |
| Korkeus/syvyys (mm) | 127 |
| Rakenteellinen upotussyvyys (mm) | 42 |
| Upotushalkaisija (mm) | 390 |
| Sisältää liiketunnistuksen | Kyllä |
| Valotunnistimella | Ei |
| Suojausluokka (IEC 61140) | I (EV000582) |
| Iskunkestävyysluokka | IK05 (EV006811) |
| Valaisimen pintalämpötila on rajoitettu, luokka D, standardi EN 60598-2-24 | Ei |
| Valaisimen suojaaminen lämpöäeristävällä materiaalilla mahdollista | Kyllä |
| Järjestelmän enimmäisteho (W) | 18 |
| Tuuletusaukot | Ei |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Valon väri | valkoinen (EV000202) |
| Värintoistoindeksi (CRI) | 80-89 (EV003581) |
| Himmennys 0-10 V | Ei |
| Himmennys 1-10 V | Kyllä |
| Himmennys DALI | Ei |
| Himmennys DMX | Ei |
| Himmennys DSI | Ei |
| Himmennys potentiometri | Ei |
| Himmennys valmistajakohtainen | Ei |
| Himmennys verkkovirtamodulaatio | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys ohjelmoitavissa | Ei |
| Himmennys RF | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Painonappihimmennys | Ei |
| Valaisimen elinikä L70B50 Ta=25 °C (h) | 100000 |
| Valaisimen elinikä L80B50 Ta=25 °C (h) | 100000 |
| Seinäasennus | Kyllä |
| Valaisimen valotehokkuus (lm/W) | 116 |
| Mitoitettu valovirta IEC 62722-2- 1 mukaisesti (lm) | 2092 |
| Seinäasennus | Kyllä Poistettu |
| Lampputeho (W) | 18 Poistettu |
| Soveltuu lampputehoille | ei tiedossa (EV008336) Poistettu |
| Himmennystapa | 1-10 V (EV009545) Poistettu |
| Kytkentä | rinnankompensoitu (EV000585) Poistettu |
| Integroitu turvavaloyksikkö | Ei Poistettu |
| Pintamateriaali | matta (EV000146) Poistettu |
| Heijastin | ei ole (EV000494) Poistettu |
| Kotelointiluokka (IP) | IP44 (EV006418) Poistettu |
| Käyttölämpötila (°C) | -20 - 25 Poistettu |
| Hehku-/kuumalankatesti IEC 60695-2-10 | ei ole (EV000494) Poistettu |
| Himmennys GPRS | Ei Poistettu |
| Himmennys LineSwitch | Ei Poistettu |
| Himmennys Sine Wave Reduction | Ei Poistettu |
| Himmennys riippuvainen ohjauslaitteesta | Ei Poistettu |
| Ilman himmennystoimintoa | Ei Poistettu |
| Valaisimen elinikä L90B50 Ta=25 °C (h) | 50000 Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39111500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2513J , S2523J |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6418677626319 |
| Toimittajan tuotekoodi | AVR400.118DL/3K |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
| Pituus (syvyys) | 400 mm |
|---|---|
| Korkeus | 122 mm |
| Leveys | 400 mm |
| Paino | 2,200 kg |
| Tilavuus | 19,520 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 400 mm | 135 mm | 400 mm | 2,100 kg | 21,600 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | - | 42 | - | - | - | - | - | - |
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 400 mm |
| Korkeus | 135 mm |
| Leveys | 400 mm |
| Paino | 2,100 kg |
| Tilavuus | 21,600 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 42 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | EE |
| Tullinimike | 94054039 |
| Julkaisupäivämäärä | 07.11.2014 |
| Muutospäivä | 13.10.2025 |
| CE-merkintä | - |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | LED luminaire | IP44 LED 18W/830 D PC O |
| Svenska | LED armatur | LED armatur 18W |





