Yleisvalaisin pinta AVR66 LED - AVR66 IP44 LED10W/840 E1P - Ensto
| Sähkönumero | 42 176 10 |
|---|---|
| Korvaa arkistoidun tuotteen | 42 178 12 |
| Yleisnimi | Yleisvalaisin pinta |
| Tuotesarja | AVR66 LED |
| Tekninen nimi | AVR66 IP44 LED10W/840 E1P |
| Pitkä tuotenimi | AVR66 Jono-valaisin, AVR66.1101LP 10W, 1100lm, 4000K, Avauskulma: Avoin säde, Ohjattavuus: on/off, SL I, IP44, IK04, L80B50 100000h, Läpijohdotus: Tilauksesta, Ketjutettava 5x2,5mm², Runko: Alumiini, Optiikka: Opaalikupu, C16 Max: 200 |
| GTIN-koodi | 6418677626937 |
| Toimittajan tuotekoodi | AVR66.1101LP |
| Toimittaja | Legrand Finland Oy verified |
| Tuotemerkki | Ensto |
| Tuoteryhmä | 42 Sisävalaisimet |
Jono-valaisimilla voidaan toteuttaa mitä erilaisimpia valaistusjärjestelmiä. Jono-mallisto sisältää laajan valikoiman monipuolisia teknisiä ratkaisuja erilaisiin valaistustarpeisiin. Käyttökohteina ovat niin kodit, toimistot kuin varastotkin. Valaisin sopii erinomaisesti kylpyhuone- ja keittiövalaisimeksi, ramppivalaisimeksi käytäviin ja portaisiin sekä autokatoksiin ja autotalleihin.
...
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
|---|---|
| Ripustusasennus | Ei |
| Kattoasennus | Kyllä |
| Uppoasennus | Ei |
| Pinta-asennus | Kyllä |
| Valonlähteen tyyppi | LED, vaihdettava (EV011514) |
| Sisältää valonlähteen | Kyllä |
| Lampunpidin | muu (EV000154) |
| Lamppujen/moduulien lukumäärä | 1 |
| Liitäntälaitteen tyyppi | vakiovirtaohjattu LED-liitäntälaite (EV011530) |
| Sisältää ohjauslaitteen | Kyllä |
| Soveltuu turvavalaistukseen | Ei |
| Kotelon/suojuksen materiaali | alumiini (EV000072) |
| Rungon väri | valkoinen (EV000202) |
| Jonoasennus | Kyllä |
| Suojuksen materiaali | opaalimuovi (EV006821) |
| Soveltuu päätetyöskentelyyn | Ei |
| Häikäisysuojan tyyppi | ei ole (EV000494) |
| Valon jakautuminen (symmetrinen/epäsymmetrinen) | symmetrinen (EV000181) |
| Avauskulma (määritelty alue) | avoin säde (EV011539) |
| Valon suunta (suora/epäsuora) | suora (EV000090) |
| Pituus (mm) | 721 |
| Leveys (mm) | 87 |
| Korkeus/syvyys (mm) | 55 |
| Sisältää liiketunnistuksen | Ei |
| Valotunnistimella | Ei |
| Suojausluokka (IEC 61140) | I (EV000582) |
| Iskunkestävyysluokka | IK05 (EV006811) |
| Valaisimen pintalämpötila on rajoitettu, luokka D, standardi EN 60598-2-24 | Ei |
| Valaisimen suojaaminen lämpöäeristävällä materiaalilla mahdollista | Ei |
| Järjestelmän enimmäisteho (W) | 10 |
| Tuuletusaukot | Ei |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Valon väri | valkoinen (EV000202) |
| Värintoistoindeksi (CRI) | 80-89 (EV003581) |
| Himmennys 0-10 V | Ei |
| Himmennys 1-10 V | Ei |
| Himmennys DALI | Ei |
| Himmennys DMX | Ei |
| Himmennys DSI | Ei |
| Himmennys potentiometri | Ei |
| Himmennys valmistajakohtainen | Ei |
| Himmennys verkkovirtamodulaatio | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys ohjelmoitavissa | Ei |
| Himmennys RF | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Painonappihimmennys | Ei |
| Valonjako | hajottava linssi/optiikka/paneeli (EV014410) |
| Valaisimen elinikä L70B50 Ta=25 °C (h) | 100000 |
| Kaapelointitapa | soveltuu läpijohdotukseen (EV015019) |
| Napojen lukumäärä | 3 |
| Johtimen poikkipinta-ala (mm²) | 2,5 |
| Kytkentätapa | pistokepuristin / jousiliitin (EV006494) |
| Kotelon pintakäsittely | pinnoitettu jauhemaalauksella (EV008895) |
| Bluetooth -ohjattava | Ei |
| Värin konsistenssi (MacAdamin ellipsi) | SDCM3 (EV014016) |
| Fotobiologinen turvallisuus EN 62471 | muu (EV000154) |
| Himmennys DALI-2 | Ei |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Vaihdettava liitäntälaite | Kyllä |
| Valovirran pysyvyys, keskim. käyttöikä 35 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 95 |
| Valovirran pysyvyys, keskim. käyttöikä 50 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 92 |
| Valovirran pysyvyys, keskim. käyttöikä 75 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 89 |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija B16 | 68 |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija C16 | 113 |
| Vakiovalovirta-ohjaus (CLO) | Ei |
| Säädettävä värilämpötila | ei (EV004175) |
| Säädettävä valovirta (lumen) | ei (EV004175) |
| Säädettävä valonjako | ei (EV004175) |
| Seinäasennus | Kyllä |
| Yhteensopiva Casambi-järjestelmän kanssa | Ei |
| Täyttää vähintään YVA:n käyttöikäkriteerin L90 (50 000 h, tq = 25 °C:ssa) | Kyllä |
| Valaisimen valotehokkuus (lm/W) | 115 |
| Mitoitettu valovirta IEC 62722-2- 1 mukaisesti (lm) | 1100 |
| Seinäasennus | Kyllä Poistettu |
| Lampputeho (W) | 10 Poistettu |
| Soveltuu lampputehoille | ei tiedossa (EV008336) Poistettu |
| Himmennystapa | ei himmennettävä (EV011014) Poistettu |
| Kytkentä | rinnankompensoitu (EV000585) Poistettu |
| Integroitu turvavaloyksikkö | Ei Poistettu |
| Pintamateriaali | kiiltävä (EV006395) Poistettu |
| Heijastin | ei ole (EV000494) Poistettu |
| Kotelointiluokka (IP) | IP44 (EV006418) Poistettu |
| Käyttölämpötila (°C) | -20 - 25 Poistettu |
| Hehku-/kuumalankatesti IEC 60695-2-10 | ei ole (EV000494) Poistettu |
| Himmennys GPRS | Ei Poistettu |
| Himmennys LineSwitch | Ei Poistettu |
| Himmennys Sine Wave Reduction | Ei Poistettu |
| Himmennys riippuvainen ohjauslaitteesta | Ei Poistettu |
| Ilman himmennystoimintoa | Kyllä Poistettu |
| Valaisimen elinikä L80B10 Ta=25 °C (h) | 100000 Poistettu |
| Valaisimen elinikä L90B10 Ta=25 °C (h) | 71000 Poistettu |
| Integroitu varateholähde | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39111500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2513J , S2523J |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6418677626937 |
| Toimittajan tuotekoodi | AVR66.1101LP |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
| Pituus (syvyys) | - |
|---|---|
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1,000 kg | 0,000 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 mm |
| Korkeus | 1 mm |
| Leveys | 1 mm |
| Paino | 1,000 kg |
| Tilavuus | 0,000 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | EE |
| Tullinimike | - |
| Julkaisupäivämäärä | 28.02.2015 |
| Muutospäivä | 13.10.2025 |
| CE-merkintä | - |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Flush mnt universal luminaire | - |
| Svenska | Ytmontage universalarmatur | - |




