Uppoasennusvalaisin Anna - AN15MFS LED 19W/840 M - Ensto
| Sähkönumero | 42 603 57 |
|---|---|
| Yleisnimi | Uppoasennusvalaisin |
| Tuotesarja | Anna |
| Tekninen nimi | AN15MFS LED 19W/840 M |
| Pitkä tuotenimi | Anna Pinta-/ripustusvalaisin, AN15MFS 19W, 1950lm, 4000K, Avauskulma: 60°, Ohjattavuus: on/off, SL I, L80B50 100000h, Läpijohdotettavissa, Ketjutettava 3x2,5mm², Runko: Alumiini, Optiikka: Mikroprisma, C16 Max: 61 |
| GTIN-koodi | 6438389008463 |
| Toimittajan tuotekoodi | AN15MFS |
| Toimittaja | Legrand Finland Oy verified |
| Tuotemerkki | Ensto |
| Tuoteryhmä | 42 Sisävalaisimet |
Anna on modernisti muotoiltu ja optisesti laadukas energiatehokas toimisto- ja julkisten tilojen LED-valaisin. Asennusvaihtoehdot ovat pinta-, uppo- tai ripustusasennus joko DALIna tai ilman ohjausta. Optiikkavaihtoehdot kattavat ylä- ja alavalomallit, joista alavalomallit ovat joko matalaluminanssiritilällä tai mikroprismalla. Annan voi tilata projektikohtaisesti mm. vetokytkimellä, liitosjohdolla, Tunable White -mallina, SmartWay (oppiva liiketunnistus)-tekniikalla (osa malleista) ja 3000 K:n värilämpötilalla. UGR on kaikilla malleilla alle 19. Annan valovirta alue on
Anna on modernisti muotoiltu ja optisesti laadukas energiatehokas toimisto- ja julkisten tilojen LED-valaisin. Asennusvaihtoehdot ovat pinta-, uppo- tai ripustusasennus joko DALIna tai ilman ohjausta. Optiikkavaihtoehdot kattavat ylä- ja alavalomallit, joista alavalomallit ovat joko matalaluminanssiritilällä tai mikroprismalla. Annan voi tilata projektikohtaisesti mm. vetokytkimellä, liitosjohdolla, Tunable White -mallina, SmartWay (oppiva liiketunnistus)-tekniikalla (osa malleista) ja 3000 ...
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
|---|---|
| Ripustusasennus | Ei |
| Kattoasennus | Kyllä |
| Uppoasennus | Kyllä |
| Pinta-asennus | Ei |
| Valonlähteen tyyppi | LED, vaihdettava (EV011514) |
| Sisältää valonlähteen | Kyllä |
| Lamppujen/moduulien lukumäärä | 1 |
| Liitäntälaitteen tyyppi | vakiovirtaohjattu LED-liitäntälaite (EV011530) |
| Sisältää ohjauslaitteen | Kyllä |
| Soveltuu turvavalaistukseen | Ei |
| Kotelon/suojuksen materiaali | alumiini (EV000072) |
| Rungon väri | valkoinen (EV000202) |
| Jonoasennus | Ei |
| Suojuksen materiaali | strukturoitu muovi (EV006822) |
| Soveltuu päätetyöskentelyyn | Kyllä |
| Häikäisysuojan tyyppi | korkeakiiltoinen (EV000657) |
| Valon jakautuminen (symmetrinen/epäsymmetrinen) | symmetrinen (EV000181) |
| Avauskulma (määritelty alue) | leveä säde 40-80° (EV011534) |
| Valon suunta (suora/epäsuora) | suora (EV000090) |
| Pituus (mm) | 1479 |
| Leveys (mm) | 88 |
| Korkeus/syvyys (mm) | 97 |
| Sisältää liiketunnistuksen | Ei |
| Valotunnistimella | Ei |
| Suojausluokka (IEC 61140) | I (EV000582) |
| Iskunkestävyysluokka | IK00 (EV011423) |
| Valaisimen pintalämpötila on rajoitettu, luokka D, standardi EN 60598-2-24 | Ei |
| Valaisimen suojaaminen lämpöäeristävällä materiaalilla mahdollista | Ei |
| Järjestelmän enimmäisteho (W) | 19 |
| Tuuletusaukot | Ei |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Valon väri | valkoinen (EV000202) |
| Värintoistoindeksi (CRI) | 80-89 (EV003581) |
| Himmennys 0-10 V | Ei |
| Himmennys 1-10 V | Ei |
| Himmennys DALI | Ei |
| Himmennys DMX | Ei |
| Himmennys DSI | Ei |
| Himmennys potentiometri | Ei |
| Himmennys valmistajakohtainen | Ei |
| Himmennys verkkovirtamodulaatio | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys ohjelmoitavissa | Ei |
| Himmennys RF | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Painonappihimmennys | Ei |
| Valonjako | hajottava linssi/optiikka/paneeli (EV014410) |
| Valaisimen elinikä L70B50 Ta=25 °C (h) | 100000 |
| Kaapelointitapa | soveltuu läpijohdotukseen (EV015019) |
| Napojen lukumäärä | 3 |
| Johtimen poikkipinta-ala (mm²) | 2,5 |
| Kytkentätapa | pistokepuristin / jousiliitin (EV006494) |
| Bluetooth -ohjattava | Ei |
| Värin konsistenssi (MacAdamin ellipsi) | SDCM3 (EV014016) |
| Himmennys DALI-2 | Ei |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| Vaihdettava liitäntälaite | Kyllä |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija B16 | 36 |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija C16 | 61 |
| Vakiovalovirta-ohjaus (CLO) | Ei |
| Säädettävä värilämpötila | ei (EV004175) |
| Säädettävä valovirta (lumen) | ei (EV004175) |
| Säädettävä valonjako | ei (EV004175) |
| Seinäasennus | Ei |
| Yhteensopiva Casambi-järjestelmän kanssa | Ei |
| Valaisimen valotehokkuus (lm/W) | 103 |
| Mitoitettu valovirta IEC 62722-2- 1 mukaisesti (lm) | 1950 |
| Seinäasennus | Ei Poistettu |
| Kotelointiluokka (IP) | IP20 (EV006405) Poistettu |
| Himmennys LineSwitch | Ei Poistettu |
| Himmennys Sine Wave Reduction | Ei Poistettu |
| Ilman himmennystoimintoa | Kyllä Poistettu |
| Kiinteän lampun energiatehokkuusluokka | A++, A+, A (LED) (EV014986) Poistettu |
| Valaisimen elinikä L80B10 Ta=25 °C (h) | 100000 Poistettu |
| Valaisimen elinikä L90B10 Ta=25 °C (h) | 71000 Poistettu |
| Integroitu varateholähde | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39111500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2513J , S2523J |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6438389008463 |
| Toimittajan tuotekoodi | AN15MFS |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
| Pituus (syvyys) | 1 479 mm |
|---|---|
| Korkeus | 97 mm |
| Leveys | 88 mm |
| Paino | 5,100 kg |
| Tilavuus | 12,625 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | - | 1 485 mm | 103 mm | 94 mm | 5,200 kg | 14,378 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 1 485 mm |
| Korkeus | 103 mm |
| Leveys | 94 mm |
| Paino | 5,200 kg |
| Tilavuus | 14,378 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | EE |
| Tullinimike | 94051098 |
| Julkaisupäivämäärä | 07.02.2018 |
| Muutospäivä | 13.10.2025 |
| CE-merkintä | - |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Flush mounted luminaire | AN15MFS LED 19W/840 M |
| Svenska | Armatur infäll montage | AN15MFS LED 19W/840 M |




