Teollisuusvalaisin roiskevesi Optimus - IP44 25W/840 PCO WH - Airam Pro
| Sähkönumero | 43 105 32 |
|---|---|
| Yleisnimi | Teollisuusvalaisin roiskevesi |
| Tuotesarja | Optimus |
| Tekninen nimi | IP44 25W/840 PCO WH |
| Pitkä tuotenimi | Optimus Teollisuusvalaisin roiskevesi 25W 4000K 2500lm Ei him; IP44; IK08; SL I; L70B50 60000h; LED kiinteä; Sisältää lampun; CRI>80; SDCM3; Soveltuu läpijohdotukseen; 5x2.5mm²; Kotelo Teräs; Väri val; Suojus Opaalimuovi; C16 maks. 44 |
| GTIN-koodi | 6435200235565 |
| Toimittajan tuotekoodi | A2KEAA |
| Toimittaja | Airam Electric Oy Ab verified |
| Tuotemerkki | Airam Pro |
| Tuoteryhmä | 43 Teollisuusvalaisimet |
Optimus
Matalarakenteisista Optimus IP44-valaisimista saat monipuoliset ratkaisut teollisuuden tiloihin ja liikerakennuksiin sekä varastoihin, käytäville ja kosteisiin tiloihin. Avaimenreikähahlo mahdollistaa helpon asennuksen. Voidaan asentaa kattoon, seinään tai valaisinripustuskiskoon. Sarjassa on kaksi värilämpötilaa ja kolme pituutta. Tuotteeseen on saatavilla myös väestönsuojatiloihin soveltuva kannakepari (A2OPKD).
Projektikohtaisesti saatavana erilaisilla liitosjohdoilla.
Matalarakenteisista Optimus IP44-valaisimista saat monipuoliset ratkaisut teollisuuden tiloihin ja liikerakennuksiin sekä varastoihin, käytäville ja kosteisiin tiloihin. Avaimenreikähahlo mahdollistaa helpon asennuksen. Voidaan asentaa kattoon, seinään tai valaisinripustuskiskoon. Sarjassa on kaksi värilämpötilaa ja kolme pituutta. Tuotteeseen on saatavilla myös väestönsuojatiloihin soveltuva kannakepari (A2OPKD).
- Teräslevyrunko ja polykarbonaattikupu.
- Valkoinen.
- Suojausluokka I.
- Pinta-asennus.
- 25 W: On/off.
- 45 W: On/off ja Radar.
- 60 W: On/off ja Radar.
- Ketjutettavissa 5 x 2,5 mm2.
- Radar-mallit eivät sovellu Master/Slave asennuksiin.
- Asennuskorkeus 2–6 m.
- Värilämpötila 3000 K ja 4000 K. CRI > 80 / Ra > 80.
- IP44.
- IK08.
- Kiinteä led 25 W / 2500 lm, 45 W / 4500 lm, 60 W / 6000 lm.
- MacAdam 3 SDCM.
- Käyttöympäristön lämpötila 0 … 25 °C.
- Hyötyelinikä L70 60 000 h (Ta25°C).
- Hyötyelinikä L80 50 000 h (Ta25°C).
Projektikohtaisesti saatavana erilaisilla liitosjohdoilla.
Optimus
Matalarakenteisista Optimus IP44-valaisimista saat monipuoliset ratkaisut teollisuuden tiloihin ja liikerakennuksiin sekä varastoihin, käytäville ja kosteisiin tiloihin. Avaimenreikähahlo mahdollistaa helpon asennuksen. Voidaan asentaa kattoon, seinään tai valaisinripustuskiskoon. Sarjassa on kaksi värilämpötilaa ja kolme pituutta. Tuotteeseen on saatavilla myös väestönsuojatiloihin soveltuva kannakepari (A2OPK...
Matalarakenteisista Optimus IP44-valaisimista saat monipuoliset ratkaisut teollisuuden tiloihin ja liikerakennuksiin sekä varastoihin, käytäville ja kosteisiin tiloihin. Avaimenreikähahlo mahdollistaa helpon asennuksen. Voidaan asentaa kattoon, seinään tai valaisinripustuskiskoon. Sarjassa on kaksi värilämpötilaa ja kolme pituutta. Tuotteeseen on saatavilla myös väestönsuojatiloihin soveltuva kannakepari (A2OPK...
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
|---|---|
| Ripustusasennus | Ei |
| Kattoasennus | Kyllä |
| Uppoasennus | Ei |
| Pinta-asennus | Kyllä |
| Valonlähteen tyyppi | LED, kiinteä (EV011515) |
| Sisältää valonlähteen | Kyllä |
| Lampunpidin | muu (EV000154) |
| Lamppujen/moduulien lukumäärä | 1 |
| Liitäntälaitteen tyyppi | vakiovirtaohjattu LED-liitäntälaite (EV011530) |
| Sisältää ohjauslaitteen | Kyllä |
| Soveltuu turvavalaistukseen | Ei |
| Nimellisjännitealue (V) | 220 - 240 |
| Nimellisvirta-alue (mA) | 700 |
| Värilämpötila-alue (K) | 4000 |
| Kotelon/suojuksen materiaali | teräs (EV000179) |
| Rungon väri | valkoinen (EV000202) |
| Jonoasennus | Ei |
| Suojuksen materiaali | opaalimuovi (EV006821) |
| Soveltuu päätetyöskentelyyn | Ei |
| Häikäisysuojan tyyppi | valkoinen (EV000202) |
| Valon jakautuminen (symmetrinen/epäsymmetrinen) | symmetrinen (EV000181) |
| Avauskulma (määritelty alue) | avoin säde (EV011539) |
| Valon suunta (suora/epäsuora) | suora (EV000090) |
| Pituus (mm) | 600 |
| Leveys (mm) | 144 |
| Korkeus/syvyys (mm) | 65 |
| Sisältää liiketunnistuksen | Ei |
| Valotunnistimella | Ei |
| Suojausluokka (IEC 61140) | I (EV000582) |
| Iskunkestävyysluokka | IK08 (EV006814) |
| Valaisimen pintalämpötila on rajoitettu, luokka D, standardi EN 60598-2-24 | Kyllä |
| Järjestelmän enimmäisteho (W) | 25 |
| Tuuletusaukot | Ei |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Valon väri | valkoinen (EV000202) |
| Värintoistoindeksi (CRI) | 80-89 (EV003581) |
| Himmennys 0-10 V | Ei |
| Himmennys 1-10 V | Ei |
| Himmennys DALI | Ei |
| Himmennys DMX | Ei |
| Himmennys DSI | Ei |
| Himmennys potentiometri | Ei |
| Himmennys valmistajakohtainen | Ei |
| Himmennys verkkovirtamodulaatio | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys ohjelmoitavissa | Ei |
| Himmennys RF | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Painonappihimmennys | Ei |
| Valonjako | ei ole (EV000494) |
| Valaisimen elinikä L70B50 Ta=25 °C (h) | 60000 |
| Ympäristön mitoituslämpötila IEC62722-2-1 mukaisesti (°C) | 0 - 25 |
| Hehkulankatesti IEC 60695-2-11 mukaan | 650 °C - 30 s (EV011542) |
| Soveltuu lampputeholle (W) | 25 |
| Tehokerroin | 0,9 |
| Kaapelointitapa | soveltuu läpijohdotukseen (EV015019) |
| Napojen lukumäärä | 5 |
| Johtimen poikkipinta-ala (mm²) | 2,5 |
| Kytkentätapa | pistokepuristin / jousiliitin (EV006494) |
| Kotelon pintakäsittely | pinnoitettu jauhemaalauksella (EV008895) |
| Bluetooth -ohjattava | Ei |
| Värin konsistenssi (MacAdamin ellipsi) | SDCM3 (EV014016) |
| Fotobiologinen turvallisuus EN 62471 | RG0 (EV014021) |
| Himmennys DALI-2 | Ei |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Vaihdettava liitäntälaite | Kyllä |
| Valovirran pysyvyys, keskim. käyttöikä 35 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 95 |
| Valovirran pysyvyys, keskim. käyttöikä 50 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 90 |
| Vikaantumisosuus, keskim. käyttöikä 35 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 5 |
| Vikaantumisosuus, keskim. käyttöikä 50 000 h, ympäristölämpötila 25 °C (%) | 10 |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija B16 | 29 |
| Enimmäismäärä valaisimia, johdonsuojakatkaisija C16 | 44 |
| Vakiovalovirta-ohjaus (CLO) | Ei |
| Säädettävä värilämpötila | ei (EV004175) |
| Säädettävä valovirta (lumen) | ei (EV004175) |
| Säädettävä valonjako | ei (EV004175) |
| Seinäasennus | Kyllä |
| Valonlähteen energiatehokkuusluokka (EU-säännös 2019/2015) | E (EV000647) |
| Yhteensopiva Casambi-järjestelmän kanssa | Ei |
| Himmennettävä | Ei |
| Kotelointiluokka (IP), takasivu | IP44 (EV006418) |
| Kotelointiluokka (IP), edestä | IP44 (EV006418) |
| Kiinnikeasennus | Kyllä |
| Sisältää asennustarvikkeet | Kyllä |
| Sisältää kytkimen | Ei |
| Kotelointiluokka (IP) | IP44 (EV006418) Poistettu |
| Valaisimen mitoitettu valovirta (lm) | 2500 Poistettu |
| Himmennys LineSwitch | Ei Poistettu |
| Himmennys Sine Wave Reduction | Ei Poistettu |
| Ilman himmennystoimintoa | Kyllä Poistettu |
| Valaisimen tehokkuus (lm/W) | 100 Poistettu |
| Integroitu varateholähde | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39111500 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | - |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | 7213741 |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6435200235565 |
| Toimittajan tuotekoodi | A2KEAA |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
| Pituus (syvyys) | 600 mm |
|---|---|
| Korkeus | 65 mm |
| Leveys | 144 mm |
| Paino | 1,190 kg |
| Tilavuus | 5,616 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | 6435200235565 | 660 mm | 75 mm | 148 mm | 1,380 kg | 7,326 l |
| Pakkauskoko 2 | - | 9 | - | 670 mm | 255 mm | 465 mm | 12,800 kg | 79,445 l |
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | - | 90 | - | - | - | - | - | - |
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | 6435200235565 |
| Pituus (syvyys) | 660 mm |
| Korkeus | 75 mm |
| Leveys | 148 mm |
| Paino | 1,380 kg |
| Tilavuus | 7,326 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 9 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 670 mm |
| Korkeus | 255 mm |
| Leveys | 465 mm |
| Paino | 12,800 kg |
| Tilavuus | 79,445 l |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 90 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Ei |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | 7000001043 |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | 30.6 kg CO2e/kg |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 60 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | CN |
| Tullinimike | 94051190 |
| Julkaisupäivämäärä | 16.10.2017 |
| Muutospäivä | 23.02.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Industrial luminaire | IP44 25W/840 PCO WH |
| Svenska | Industri armatur | IP44 25W/840 PCO WH |








