Seinävalaisin ulko Alppila Double XL - IP44 2XGU10 GLC ANT XL - Airam Pro
| Sähkönumero | 45 084 66 |
|---|---|
| Yleisnimi | Seinävalaisin ulko |
| Tuotesarja | Alppila Double XL |
| Tekninen nimi | IP44 2XGU10 GLC ANT XL |
| Pitkä tuotenimi | Alppila XL Seinävalaisin ulko Ei him; IP44; SL I; LED vaihdettava; Päättyvä; 3x2.5mm²; Kotelo rst; Väri ant; Suojus Läpinäkyvä lasi |
| GTIN-koodi | 6435200196187 |
| Toimittajan tuotekoodi | A5DAAB |
| Toimittaja | Airam Electric Oy Ab verified |
| Tuotemerkki | Airam Pro |
| Tuoteryhmä | 45 Ulkovalaisimet |
Alppila Double XL
Alppila Double XL -seinävalaisimet sopivat ulos suurempienkin talon julkisivun ja terassin valaisuun. Valaisimen ylös- ja alaspäin suuntaavilla valokeiloilla voit korostaa rakennuksen julkisivua ja valaista seinänvierustojen kulkureittejä. Näyttävä teräsrunko ja lasinen häikäisysuoja. Kohdelampun värilämpötila, teho ja valokeilan avauskulma vaikuttavat oleellisesti valaistuksen tehoon ja tunnelmaan.
Alppila Double XL -seinävalaisimet sopivat ulos suurempienkin talon julkisivun ja terassin valaisuun. Valaisimen ylös- ja alaspäin suuntaavilla valokeiloilla voit korostaa rakennuksen julkisivua ja valaista seinänvierustojen kulkureittejä. Näyttävä teräsrunko ja lasinen häikäisysuoja. Kohdelampun värilämpötila, teho ja valokeilan avauskulma vaikuttavat oleellisesti valaistuksen tehoon ja tunnelmaan.
- Ruostumatonta terästä, karkaistua lasia.
- Valkoinen, RAL9010 ja antrasiitti, RAL7016.
- Pinta-asennus seinään.
- Ruuviliittimet 3 x 2,5 mm2, yksi kaapelin läpivienti, ei ketjutettavissa.
- Led-lamppu PAR16 GU10, maks. 7W, ei sisälly pakkaukseen.
- IP44.
- Käyttöympäristön lämpötila -20 … 25 °C lamppusuositusten mukaan.
Alppila Double XL
Alppila Double XL -seinävalaisimet sopivat ulos suurempienkin talon julkisivun ja terassin valaisuun. Valaisimen ylös- ja alaspäin suuntaavilla valokeiloilla voit korostaa rakennuksen julkisivua ja valaista seinänvierustojen kulkureittejä. Näyttävä teräsrunko ja lasinen häikäisysuoja. Kohdelampun värilämpötila, teho ja valokeilan avauskulma vaikuttavat oleellisesti valaistuksen tehoon ja tunnelmaan.
Alppila Double XL -seinävalaisimet sopivat ulos suurempienkin talon julkisivun ja terassin valaisuun. Valaisimen ylös- ja alaspäin suuntaavilla valokeiloilla voit korostaa rakennuksen julkisivua ja valaista seinänvierustojen kulkureittejä. Näyttävä teräsrunko ja lasinen häikäisysuoja. Kohdelampun värilämpötila, teho ja valokeilan avauskulma vaikuttavat oleellisesti valaistuksen tehoon ja tunnelmaan.
- Ruostumatonta terästä, kar...
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
|---|---|
| Ripustusasennus | Ei |
| Kattoasennus | Ei |
| Uppoasennus | Ei |
| Pinta-asennus | Kyllä |
| Valonlähteen tyyppi | LED, vaihdettava (EV011514) |
| Sisältää valonlähteen | Ei |
| Lampunpidin | GU10 (EV001442) |
| Lamppujen/moduulien lukumäärä | 2 |
| Liitäntälaitteen tyyppi | ei vaadita (EV005787) |
| Sisältää ohjauslaitteen | Ei |
| Soveltuu turvavalaistukseen | Ei |
| Nimellisjännitealue (V) | 220 - 240 |
| Kotelon/suojuksen materiaali | ruostumaton teräs (RST) (EV000294) |
| Rungon väri | antrasiitti (EV000309) |
| Jonoasennus | Ei |
| Suojuksen materiaali | läpinäkyvä lasi (EV006800) |
| Soveltuu päätetyöskentelyyn | Ei |
| Häikäisysuojan tyyppi | ei ole (EV000494) |
| Valon jakautuminen (symmetrinen/epäsymmetrinen) | symmetrinen (EV000181) |
| Valon suunta (suora/epäsuora) | suora/epäsuora (EV002416) |
| Pituus (mm) | 89 |
| Leveys (mm) | 89 |
| Korkeus/syvyys (mm) | 173 |
| Ulkohalkaisija (mm) | 89 |
| Sisältää liiketunnistuksen | Ei |
| Valotunnistimella | Ei |
| Suojausluokka (IEC 61140) | I (EV000582) |
| Iskunkestävyysluokka | IK03 (EV006809) |
| Valaisimen pintalämpötila on rajoitettu, luokka D, standardi EN 60598-2-24 | Ei |
| Tuuletusaukot | Ei |
| Jännitetyyppi | AC (EV000460) |
| Himmennys 0-10 V | Ei |
| Himmennys 1-10 V | Ei |
| Himmennys DALI | Ei |
| Himmennys DMX | Ei |
| Himmennys DSI | Ei |
| Himmennys potentiometri | Ei |
| Himmennys valmistajakohtainen | Ei |
| Himmennys verkkovirtamodulaatio | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys ohjelmoitavissa | Ei |
| Himmennys RF | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Painonappihimmennys | Ei |
| Valonjako | ei ole (EV000494) |
| Ympäristön mitoituslämpötila IEC62722-2-1 mukaisesti (°C) | -20 - 25 |
| Hehkulankatesti IEC 60695-2-11 mukaan | 650 °C - 30 s (EV011542) |
| Soveltuu lampputeholle (W) | 1 - 7 |
| Kaapelointitapa | päättyvä (EV013935) |
| Napojen lukumäärä | 3 |
| Johtimen poikkipinta-ala (mm²) | 2,5 |
| Kytkentätapa | ruuviliitos (EV001008) |
| Kotelon pintakäsittely | pinnoitettu jauhemaalauksella (EV008895) |
| Bluetooth -ohjattava | Ei |
| Himmennys DALI-2 | Ei |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Ei |
| Vaihdettava liitäntälaite | Ei |
| Vakiovalovirta-ohjaus (CLO) | Ei |
| Säädettävä värilämpötila | ei (EV004175) |
| Säädettävä valovirta (lumen) | ei (EV004175) |
| Säädettävä valonjako | ei (EV004175) |
| Seinäasennus | Kyllä |
| Valonlähteen energiatehokkuusluokka (EU-säännös 2019/2015) | ei vaadita (EV005787) |
| Kiinnikeasennus | Ei |
| Sisältää asennustarvikkeet | Kyllä |
| Seinäasennus | Kyllä Poistettu |
| Kotelointiluokka (IP) | IP44 (EV006418) Poistettu |
| Himmennys GPRS | Ei Poistettu |
| Himmennys LineSwitch | Ei Poistettu |
| Himmennys Sine Wave Reduction | Ei Poistettu |
| Himmennys riippuvainen ohjauslaitteesta | Ei Poistettu |
| Ilman himmennystoimintoa | Kyllä Poistettu |
| Vaihdettavan lampun korkein energiatehokkuusluokka | A++ (EV007056) Poistettu |
| Vaihdettavan lampun matalin energiatehokkuusluokka | A (EV000896) Poistettu |
| Integroitu varateholähde | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39111600 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2523A , S2523J , S2543 , S2553 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | 7701730 |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6435200196187 |
| Toimittajan tuotekoodi | A5DAAB |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | Katto-/seinävalaisin (EC002892) |
| Pituus (syvyys) | 89 mm |
|---|---|
| Korkeus | 173 mm |
| Leveys | 89 mm |
| Paino | 0,804 kg |
| Tilavuus | 1,370 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | 6435200196187 | 125 mm | 185 mm | 150 mm | 0,840 kg | 3,469 l |
| Pakkauskoko 2 | - | 12 | - | 520 mm | 455 mm | 210 mm | 10,820 kg | 49,686 l |
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | 6435200196187 |
| Pituus (syvyys) | 125 mm |
| Korkeus | 185 mm |
| Leveys | 150 mm |
| Paino | 0,840 kg |
| Tilavuus | 3,469 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 12 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 520 mm |
| Korkeus | 455 mm |
| Leveys | 210 mm |
| Paino | 10,820 kg |
| Tilavuus | 49,686 l |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Ei |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | 7000000490 |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | 13.74 kg CO2e/kg |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 24 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | CN |
| Tullinimike | 94051190 |
| Julkaisupäivämäärä | 13.10.2014 |
| Muutospäivä | 15.07.2025 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | Kyllä |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | OUTDOORS WALL LUMINAIRE | IP44 2XGU10 GLC ANT XL |
| Svenska | EXTERIÖR VÄGGARMATUR | IP44 2XGU10 GLC ANT XL |








