LED-valoputki T5 Performance External - T5 FC55 EXT 21,5W/840 2GX13 - LEDVANCE
| Sähkönumero | 49 353 14 |
|---|---|
| Yleisnimi | LED-valoputki T5 |
| Tuotesarja | Performance External |
| Tekninen nimi | T5 FC55 EXT 21,5W/840 2GX13 |
| Pitkä tuotenimi | LEDVANCE LED T5 FC EXTERNAL 21,5W/4000K 2GX13 LED-lamppu 40/55 W:n T5C-rengasloistelampun tilalle. Valovirta 3200 lm. Pituus 300 mm ja halkaisija 16,5 mm. Keskimääräinen käyttöikä 50 000 h. Käyttö: vain yhteensopivan LED-virtalähteen kanssa. |
| GTIN-koodi | 4099854300882 |
| Toimittajan tuotekoodi | 4099854300882 |
| Toimittaja | LEDVANCE Oy verified |
| Tuotemerkki | LEDVANCE |
| Tuoteryhmä | 49 Loistelamput, valoputket ja pistokantalamput |
LEDVANCE LED T5 FC EXTERNAL-tuoteperheen tuotteiden avulla voidaan tehdä DALI-valonohjaukseen soveltuva valaistus vaihdettavilla valonlähteillä. Erillinen DALI-himmennettävä virtalähde mahdollistaa myös LED-valoputkien käyttämisen keskusakustollisessa turvavalaistusjärjestelmässä.
Tärkeimmät tekniset tiedot:
Tärkeimmät tekniset tiedot:
- Valovirta: 3200 lm (vastaa T5 FC 40/55 W)
- Kanta: 2GX13
- Käyttö: Vain yhteensopivalla LEDVANCE LED-virtalähteellä
- Lampun jännite: 33 V
- Lampun virta: FC 40W: 500 mA; FC 55W: 650mA
- Värilämpötila: 4000 K
- Värintoistoindeksi: yli 80
- Teho: 21,5 W
- Valotehokkuus: 148 lm/W
- Energiatehokkuusluokka: D
- Avauskulma: 120 D
- Mitat (Pituus/halkaisija): 300 x 16,5 mm
- Käyttöympäristön lämpötila: -20…+45 C
- Käyttöikä: 50 000 tuntia (L70/B50 +25 C)
- Takuu: 5 vuotta
LEDVANCE LED T5 FC EXTERNAL-tuoteperheen tuotteiden avulla voidaan tehdä DALI-valonohjaukseen soveltuva valaistus vaihdettavilla valonlähteillä. Erillinen DALI-himmennettävä virtalähde mahdollistaa myös LED-valoputkien käyttämisen keskusakustollisessa turvavalaistusjärjestelmässä.
Tärkeimmät tekniset tiedot:
Tärkeimmät tekniset tiedot:
- Valovirta: 3200 lm (vastaa T5 FC 40/55 W)
- Kanta: 2GX13
- Käyttö: Vain yhteensopivalla LEDVANCE LED-virtalähteellä ...
| ETIM-luokka | LED-lamppu (EC001959) |
|---|---|
| Jännitetyyppi | DC (EV000461) |
| Värintoistoindeksi (CRI) | 80-89 (EV003581) |
| Lampun muoto | putki, yksipäätyinen (EV003591) |
| Lasin/kuvun tyyppi | himmeä (EV012041) |
| Väri | valkoinen (EV000202) |
| Himmennettävä | Kyllä |
| Halkaisija (mm) | 16,5 |
| Pituus (mm) | 300 |
| Kotelointiluokka (IP) | IP20 (EV006405) |
| Painotettu energiankulutus 1000 tunnissa (kWh) | 22 |
| Keskimääräinen nimellispolttoikä (h) | 50000 |
| Kauko-ohjaus | Ei |
| Nimellisvirta-alue (mA) | 650 |
| Tehokerroin | 0,9 |
| Lampputeho (W) | 21,5 |
| Valovirta (lm) | 3200 |
| Valotehokkuus (lm/W) | 148 |
| Filament-lamppu | Ei |
| Valon väri EN 12464-1 | neutraali 3300-5300 K (EV008613) |
| Värilämpötila-alue (K) | 4000 |
| Rungon väri | valkoinen (EV000202) |
| Värin konsistenssi (MacAdamin ellipsi) | SDCM5 (EV014018) |
| Lamppumerkintä | muu (EV000154) |
| Sytytys- ja sammutuskertojen minimimäärä | 200000 |
| Kaukokäyttömahdollisuus | Ei |
| Fotobiologinen turvallisuus EN 62471 | RG0 (EV014021) |
| Laskennallinen valovoima IEC 62612 mukaan (lm) | 3200 |
| Säteen kulma (°) | 120 |
| Apple HomeKit -yhteensopiva | Ei |
| Google Assistant -yhteensopiva | Ei |
| Amazon Alexa -yhteensopiva | Ei |
| IFTTT-tuki | Kyllä |
| Soveltuu elektroniselle liitäntälaitteelle | Ei |
| Magneettiseen ballastiin yhteensopiva | Ei |
| Energiatehokkuusluokka EU määräys 2019/2015 mukaan | D (EV000413) |
| Sisältää liiketunnistuksen | Ei |
| Sisältää hämäräkytkimen | Ei |
| Himmennys laskevan reunan ohjaus | Ei |
| Himmennys nousevan reunan ohjaus | Ei |
| Hipaisuhimmennys | Ei |
| Himmennys Zigbee | Ei |
| Himmennys Bluetooth | Ei |
| Himmennys Wi-Fi | Ei |
| Ilman himmennystoimintoa | Ei Poistettu |
| UNSPSC-koodi | - |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | - |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | bf2a14fb-f94b-47de-9265-7f69c208ea19 |
| GTIN-koodi | 4099854300882 |
| Toimittajan tuotekoodi | 4099854300882 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | - |
| ETIM-luokka | LED-lamppu (EC001959) |
| Pituus (syvyys) | 300 mm |
|---|---|
| Korkeus | 17 mm |
| Leveys | 17 mm |
| Paino | 0,121 kg |
| Tilavuus | 0,082 l |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | - | 1 | 4099854300882 | 26 mm | 307 mm | 307 mm | 0,229 kg | 2,451 l |
| Pakkauskoko 1 | - | 1 | 4099854300882 | 26 mm | 307 mm | 307 mm | 0,229 kg | 2,451 l |
| Pakkauskoko 2 | - | 10 | 4099854300899 | 325 mm | 333 mm | 274 mm | 2,904 kg | 29,654 l |
| Pakkauskoko 3 | - | 70 | - | - | - | - | - | - |
| Pakkauskoko 4 | - | 210 | - | - | - | - | - | - |
Pakkauskoko 0
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | 4099854300882 |
| Pituus (syvyys) | 26 mm |
| Korkeus | 307 mm |
| Leveys | 307 mm |
| Paino | 0,229 kg |
| Tilavuus | 2,451 l |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 1 |
| GTIN-koodi | 4099854300882 |
| Pituus (syvyys) | 26 mm |
| Korkeus | 307 mm |
| Leveys | 307 mm |
| Paino | 0,229 kg |
| Tilavuus | 2,451 l |
Pakkauskoko 2
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 10 |
| GTIN-koodi | 4099854300899 |
| Pituus (syvyys) | 325 mm |
| Korkeus | 333 mm |
| Leveys | 274 mm |
| Paino | 2,904 kg |
| Tilavuus | 29,654 l |
Pakkauskoko 3
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 70 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
Pakkauskoko 4
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 210 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | - |
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | - |
| Tilavuus | - |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | - |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | - |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | - |
| Ympäristöselosteen tyyppi | - |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | - |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | - |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | - |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | 60 kk |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | CN |
| Tullinimike | 8539520000 |
| Julkaisupäivämäärä | 31.10.2024 |
| Muutospäivä | 10.02.2026 |
| CE-merkintä | - |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | - |
| REACH-rekisteröity tuote | - |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | T5 LED-tube | T5 FC55 EXT 21,5W/840 2GX13 |
| Svenska | T5 LED-lysrör | T5 FC55 EXT 21,5W/840 2GX13 |











