Kaapelikenkä PKD - PKD 16-8 Cu - Ouneva
| Sähkönumero | 52 012 12 |
|---|---|
| Yleisnimi | Kaapelikenkä |
| Tuotesarja | PKD |
| Tekninen nimi | PKD 16-8 Cu |
| Pitkä tuotenimi | PKD Cu-putkikaapelikenkä 16mm2 M8 |
| GTIN-koodi | 6410052012120 |
| Toimittajan tuotekoodi | VA02-0010 |
| Toimittaja | Ouneva Oy verified |
| Tuotemerkki | Ouneva |
| Tuoteryhmä | 52 Kaapelin suojaus- ja liitostarvikkeet |
PKD-putkikaapelikengät
PKD-kaapelikengät valmistetaan 99,9 % puhtaasta kuparista ja pinnoitetaan elektrolyyttisesti tinalla. Liittimien asennus voidaan suorittaa yleisimmillä puristustyökaluilla. Puristettavat putkikaapelikengät on tarkoitettu Cu-kaapeleiden sekä käämien ja kiskojen päättämiseen, kytkemiseen ja haaroittamiseen. PKD-sarjan kaapelikengät soveltuvat harvasäikeisille tiivistetyille johtimille.
PKD-kaapelikengät valmistetaan 99,9 % puhtaasta kuparista ja pinnoitetaan elektrolyyttisesti tinalla. Liittimien asennus voidaan suorittaa yleisimmillä puristustyökaluilla. Puristettavat putkikaapelikengät on tarkoitettu Cu-kaapeleiden sekä käämien ja kiskojen päättämiseen, kytkemiseen ja haaroittamiseen. PKD-sarjan kaapelikengät soveltuvat harvasäikeisille tiivistetyille johtimille.
...
| ETIM-luokka | Putkikaapelikenkä (EC001051) |
|---|---|
| Pultin koko (M) | 8 |
| Liitäntäkulma | 180° (vaaka) (EV009108) |
| Laipanmuoto | rengaskärki (EV003956) |
| Eristetty | Ei |
| Tarkastusaukolla | Ei |
| Materiaali | kupari (EV000138) |
| Nimellispoikkipinta-ala (mm²) | 16 |
| Pinnan suojaus | tinattu (EV001481) |
| Kiinnitysreikien lukumäärä | 1 |
| AWG | 6 (EV002393) |
| Soveltuu yksisäikeiselle johtimelle | Kyllä |
| Soveltuu monisäikeiselle johtimelle | Kyllä |
| Soveltuu hienosäikeiselle johtimelle | Kyllä |
| Soveltuu erittäin hienosäikeisille johtimille | Kyllä |
| Johdinluokka | useita (EV006439) Poistettu |
| UNSPSC-koodi | 39121718 |
|---|---|
| Sähkönimikkeistö | S2119 |
| RYTJ-koodi | - |
| Sähkönumero SE | - |
| Sähkönumero NO | - |
| LVI-numero | - |
| Rakennustuotenumero | - |
| Tuotteeseen liittyvät hEN-standardit | - |
| SCIP-numero | - |
| GTIN-koodi | 6410052012120 |
| Toimittajan tuotekoodi | VA02-0010 |
| Toimittajan tuotekoodi 2 | 000K30000510 |
| ETIM-luokka | Putkikaapelikenkä (EC001051) |
| Pituus (syvyys) | - |
|---|---|
| Korkeus | - |
| Leveys | - |
| Paino | 0,009 kg |
| Tilavuus | - |
| Käyttöyksikkö | PCE |
|---|---|
| Myyntiyksikkö | PCE |
| Muunnoskerroin | 1 |
| Pienin myyntierä | - |
| Hinnoitteluyksikkö | - |
|---|---|
| Kelatuotteiden nimelliserä | - |
| Vakiotoimituskelan tyyppi | - |
| Kuljetusvaarallinen aine | - |
| Pakkauskoko | Pakkaustyyppi | Koko | GTIN-koodi | Pituus (syvyys) | Korkeus | Leveys | Paino | Tilavuus |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pakkauskoko 0 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 1 | - | 100 | - | 90 mm | 80 mm | 70 mm | 0,917 kg | 0,504 l |
| Pakkauskoko 2 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 3 | Ei tietoja | |||||||
| Pakkauskoko 4 | Ei tietoja | |||||||
Pakkauskoko 0
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 1
| Pakkaustyyppi | - |
|---|---|
| Koko | 100 |
| GTIN-koodi | - |
| Pituus (syvyys) | 90 mm |
| Korkeus | 80 mm |
| Leveys | 70 mm |
| Paino | 0,917 kg |
| Tilavuus | 0,504 l |
Pakkauskoko 2
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 3
| Ei tietoja |
Pakkauskoko 4
| Ei tietoja |
| Ympäristöselosteen perusteena oleva yksikkö | kg |
|---|---|
| Valmistajan ilmoittama tuotevaiheen (A1-A3) GWP-luku | 0.588 |
| Valmistajan ilmoittama käyttövaiheen (B1-B7) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama elinkaaren lopun (C1-C4) GWP-luku | - |
| Valmistajan ilmoittama hiilikädenjälki (D1-D2) | - |
| GWP-luvun laskentastandardi | EN15804:2012+A2:2019 |
| Ympäristöselosteen rekisteröintitunnus (EPD/PEP) | HUB-4696 |
| Ympäristöselosteen tyyppi | EPD |
| Massayksikön muunnoskerroin kg/yksikkö | 10 |
| Ympäristöselosteen voimassaolon päättymispäivä | 18.12.2030 |
| Kolmannen osapuolen verifiointi | Kyllä |
| Päästötietokannan (co2data.fi) ID | - |
| Päästötietokannan konservatiivinen GWP-luku (A1-A3) | - |
| Takuuaika (tuotetakuu) | - |
|---|---|
| Takuuseen liittyy lisäehtoja | - |
| Alkuperämaa | FI |
| Tullinimike | 85369010 |
| Julkaisupäivämäärä | 07.05.2007 |
| Muutospäivä | 27.04.2026 |
| CE-merkintä | Kyllä |
| M1-merkintä | - |
| FI-merkintä | - |
| RoHS-direktiivin mukainen | Kyllä |
| REACH-rekisteröity tuote | Kyllä |
| Vaatii ammattilaisen asennuksen | - |
| DoP-tunniste | - |
| Kieli | Yleisnimi | Tekninen nimi |
|---|---|---|
| English | Cable lug | PKD 16-8 Cu |
| Svenska | Kabelsko | PKD 16-8 Cu |






